strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 8-9/2015

  HOME    Świat Biznesu nr 8-9/2015    

Mam dzisiaj dla Państwa cytat z Virgiliusza: Timeo Danaos et dona ferentes - w moim własnym tłumaczeniu - Nie ufaj Grekom, choć niosą Ci prezenty.

Nie ufajmy im, nie ufajmy też Brukseli! Jedni i drudzy nie mają dla nas żadnych prezentów. Grecy są kompletnie spłukani i domagają się kolejnych prezentów od podatników UE w postaci umorzenia długów. Nie jest tajemnicą, że dług publiczny Grecji przekracza już 185 proc. PKB, co czyni ją po prostu bankrutem. Ale uwaga! W Brukseli termin „bankructwo” jest traktowany jak tabu, podobnie jak słowo Grexit (wyjście Grecji z unii monetarnej). Unijni decydenci wolą reanimować bankruta, byle by tylko nie dopuścić do opuszczenia strefy euro. I tak Europejski Bank Centralny wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym utrzymują Grecję na sztucznej kroplówce i przedłużają bolesną agonię finansów tego kraju. Kolejne misje ratunkowe dla Grecji to tylko pozorne ratowanie Greków. Tak naprawdę te akcje mają na celu ratowanie banków niemieckich i francuskich umoczonych w greckie obligacje które w razie bankructwa kraju stałyby się bezwartościowe. Przedstawiciele UE pozują na nieprzejednanych negocjatorów i narzucają Grecji kolejne rygory finansowe. Z kolei Alexis Tsipras (socjalistyczny szef greckiego rządu) jawnie lekceważy zalecenia wierzycieli i bojkotuje programy zaciskania pasa. Na początku czerwca tego roku wierzyciele Grecji zaproponowali Atenom rozszerzenie programu pomocowego do końca marca 2016 roku w zamian za cięcia emerytur oraz podwyżki podatków. Grecki premier obcesowo odrzucił tę propozycję uznając, że jest „nie do przyjęcia”. Pod koniec czerwca z kolei, kiedy Komisja Europejska postawiła na swoim, Tsipras zapowiedział referendum w sprawie zgody Greków na cięcia. Sami Grecy spanikowali i ustawili się w kolejkach do bankomatów po kasę.

I tak oto Grecja znalazła się w potrzasku. Wierzyciele żądają dyscypliny finansowej, a Grecy pod rządami socjalistycznej Syrizy marzą o powrocie do dostatniego życia. Czego można się spodziewać w najbliższej przyszłości? Czy będziemy świadkami wyjścia pierwszego kraju z unii walutowej?

Wydaje się, że ten scenariusz jest dzisiaj bardziej prawdopodobny niż przed kilku laty, gdyż Europa jest dziś znacznie lepiej zabezpieczona na wypadek bankructwa Grecji, zarówno w sensie finansowym, jak i technicznym. Może się więc okazać, że w kolejnych negocjacjach grecko- unijnych, stanowisko Unii może być twarde i niezmienne. Wtedy Grexit stanie się faktem. Przyjmuję zakłady, a na początek obstawiam, że mamy 50 proc. szans na Grexit w perspektywie najbliższych 2 lat i 50 proc. zagrożenia przedłużającym się zamętem w negocjacjach Grecja – Unia. W tym drugim scenariuszu, prędzej czy później dojdzie do stanu, w którym obie strony stracą kontrolę nad sytuacją, a kryzys Grecji zmusi Ateny do opuszczenia unii walutowej. No cóż, bankructwo Grecji będzie dobre dla niej samej, a rozpad strefy euro będzie dobry dla Europy.

A więc jednak, są jakieś prezenty! Tym bardziej, nie ufajmy ani Grecji, ani Unii!

Aneta Zelek

Dr hab. Aneta Zelek, profesor ZPSB, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu

 

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2981547