strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 10-11/2015

  HOME    Świat Biznesu 10-11/2015    

Artysta z pasją do żelaza i żagli

Marian Preiss, który ma na swoim koncie wiele artystycznych wyrobów metalowych, realizuje kolejne projekty i kształci następców.

Najnowszą realizację Mariana Preissa można zobaczyć przy ul. Wojska Polskiego w Szczecinie, gdzie mieści się zajmowany przez Państwową Szkołę Muzyczną zabytkowy budynek sprzed 117 lat. Willę Grawitza otaczał kiedyś ogród z ogrodzeniem wykonanym w 1935 roku. Jego renowację, przy okazji remontu całego obiektu, powierzono właśnie Marianowi Preissowi. Artysta, metaloplastyk ze Stargardu, dorobił w tym budynku nową część na wzór starego ogrodzenia, ozdobne kraty w oknach i zdobioną motywami roślinnymi okazałą balustradę od strony ogrodu.

Dusza metalu


Do jednych z ostatnich zleceń, jakie otrzymał, należy też renowacja dwóch furtek wraz z bramą wejściową w XIX-wiecznym stylu. Ten projekt Preiss wykonuje dla obecnego właściciela neoklasycystycznego Pałacu Trzebieradz, położonego nad Zalewem Szczecińskim, w pobliżu wsi Brzózki. Jednocześnie artysta realizuje kolejne zamówienie w Europie. – Klient z Kilonii zamówił u mnie kraty do francuskich okien, taras z kutymi barierkami, schody kręcone i balustrady na klatkę schodową – wylicza Marian Preiss. W Stargardzie wkrótce pojawi się kolejna praca Mariana Preissa. Tam, dla właściciela nowego domu, wykonuje on ogrodzenie z bramą w stylu zbliżonym do baroku.

Zegar na Zamku i grillokominki

Każde zlecenie, którego podejmuje się Marian Preiss, jest inne. Stargardzki metaloplastyk z 57-letnim stażem w zawodzie ma duże doświadczenie w nietypowych realizacjach. Ostatnim hitem eksportowym do Niemiec są grillokominki. Jego sztandarowym dziełem jest odtworzony siedemnastowieczny zegar wieżowy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To praca z 1978 roku. Zegar do dziś działa i budzi zaciekawienie. Oprócz tarcz zegarowych wyzwaniem było wykonanie wielu elementów ruchomych, w tym postaci pajacyka. – Ma on wielkość człowieka. Wytłoczony został z blachy miedzianej. Wystają mu ręce, którymi pajacyk uderza w dzwony. Ręce te powstały na bazie odlewu moich przedramion – opowiada Marian Preiss. Artysta zrobił także osiem miniegzemplarzy tego zegara. Jeden wisi na ścianie w jego gabinecie, pozostałe w kilku gabinetach w Polsce i za granicą.

Następcy mistrza

Mimo iż od trzech miesięcy Marian Preiss formalnie jest emerytem, to wciąż pracuje. – Nie zrywam z metaloplastyką. Przygotowuję moich pracowników do tego, by prędzej czy później dać im całkowitą swobodę w działalności – mówi. Preiss ma utalentowanych uczniów. Od wielu lat współpracuje ze Zbigniewem Jezierskim. Zaś od dwóch miesięcy pod okiem artysty pracuje także Igor Alagierski. – Wiążę z nim większe nadzieje, bo ma chęć do pracy, zamierza zdać egzaminy czeladnicze, do czego go przygotowuję – mówi Preiss. Igor Alagierski – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich (organizacja skupiająca odtwórców historii), od pewnego czasu wykonuje repliki broni od okresu Rzymian po późne średniowiecze. W kuźni Preissa przy ul. Bema w Stargardzie realizuje najnowsze zlecenie. – Robię broń z okresu walk pomiędzy Rzymem a Bretonią. Wykonuję ją tak, jak to robiło się kiedyś. Wszystko jest wytwarzane przy użyciu ognia, koksu i młotka – wyjaśnia Igor Alagierski. – Kuźnia pana Preissa to jedyne miejsce w regionie, gdzie kuje się wyroby z metalu. Takich warunków pracy, jak mam tutaj, wielu by mi pozazdrościło. Pan Preiss ma ogromną wiedzę, nic tylko się uczyć – dodaje.

Żeglarskie plany

W kolejnych latach Marian Preiss chce więcej czasu przeznaczać na żeglarstwo. Od najmłodszych lat jest ono jego druga pasją. W tym sezonie był już na trzech regatach, we wszystkich zajmując czołowe miejsca. Jego największym marzeniem są teraz morskie wyprawy. – Kupiłem większy jacht. Za dwa lata, gdy go do końca wyposażę i przygotuję do morskich warunków, wyruszę w rejs po Bałtyku – planuje.

Alicja Kowalska

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088325