strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 9-10/2010

  HOME    Świat Biznesu nr 9-10/2010    

Biznes bez iluzji: Autostrady analfabetów…

Jak co roku po wakacjach wracam do czytelników Świata Biznesu z refleksjami pourlopowymi. Tegoroczne niedługie wakacje spędziłam w uroczym, choć nadal dzikim zakątku Afryki, w Maroku. Jak zawsze podróżując po obcym kraju, podziwiając krajobrazy oraz artefakty historii i kultury, szukałam ciekawostek gospodarczych.

I oto, już po paru dniach ze zdziwieniem skonstatowałam, że Maroko to kraj pięknych autostrad. Moje zdziwienie było tym większe im więcej dowiadywałam się o potencjale tego kraju. Maroko zajmuje porównywalne terytorium z Polską i jest zamieszkiwane przez ok. 33 mln ludności. I na tym podobieństwa się kończą, bo PKB na mieszkańca w Maroku to mniej niż połowa polskiego PKB per capita, przy tym tempo wzrostu gospodarczego w ostatnich latach jest znacznie słabsze niż w Polsce.
Najbardziej zaszokował mnie fakt, że ponad 50 proc. ludności Maroka to pierwotni analfabeci, przy czym wśród kobiet odsetek ten sięga nawet 70 proc. A jednak pod względem infrastruktury drogowej ten piękny kraj analfabetów bije nas na głowę.

Maroko realizuje bardzo ambitny projekt rozbudowy sieci autostrad - do 2015 roku w kraju będzie ponad 1.800 km autostrad. Plan przewiduje włączenie wszystkich dużych miast do sieci autostrad, która aktualnie rozciąga się w sumie na ponad 1350 km. Maroko planuje także budowę autostrad, które połączą kraj z sieciami drogowymi sąsiadujących krajów. Priorytetami są tu połączenia z Algierią (granica na zachodzie Maroka), a na wschodzie z Libią i Tunezją. Pozwoli to na uruchomienie połączenia prowadzącego aż do Egiptu, w ten sposób łącząc całą Afrykę Północną. Ten plan to kolejne 700 km na samym terytorium Maroka.

Tymczasem w Polsce, pomimo presji czasu związanej z organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, nadal stan autostrad i dróg szybkiego ruchu jest dramatyczny. Czyż to nie wstydliwy fakt, że w Polsce – gdzie nie występuje analfabetyzm, a uniwersytety są pełne profesorów – łączna długość sieci autostrad wynosi niespełna 900 km, czyli ok. 60 proc. długości autostrad w Maroku. Nasze ambicje rozbudowy infrastruktury dróg ekspresowych i autostrad do czasu Euro 2012 przewidują oddanie do użytku 1.633 km. Jest  to jednak wciąż mniej niż zakontraktowane autostrady w biednym, zadłużonym Maroku.

Ech! chce się sparafrazować Sławomira Kuligowskiego (polskiego reżysera), który twierdzi, że „Autostrada zazdrości polnej drodze, że jest wolna”.  Nam, cóż… pozostało zazdrościć Marokańczykom szerokich autostrad i cieszyć się naszymi polnymi i (po)wolnymi drogami!

Aneta Zelek

Dr hab. Aneta Zelek, profesor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, prorektor ds. rozwoju, dyrektor generalny Centrum Rozwoju Biznesu ZPSB  

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088351