strona główna
  Perły Biznesu 2018: fotowoltaika z Selfy i Paweł Fornalski, prezes IAI S.A.

Znamy laureatów 15. edycji konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego organizowanego przez naszą redakcję

WIĘCEJ>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
"Świat Biznesu" nr 9-10/2011

  HOME    "Świat Biznesu" nr 9-10/2011    

Biznes bez iluzji: Felieton antywyborczy

Ruszyła z kopyta a jednak ospale toczy się w mediach, w remizach i na stadionach tegoroczna kampania wyborcza. Wsłuchuję się niemal każdego dnia w głosy kandydatów do naszego parlamentu - a piszę te słowa na dwa tygodnie przed wyborami - moje rozczarowanie narasta. Obserwuję taniec godowy dwóch liderów największych partii. Zadziwia mnie jak straszą piórka, puszą ogony i rozgrywają jakąś zupełnie niemerytoryczną pyskówkę. Jeden chciałby być adorowany, ale panna z niego szpetna. Drugi adorować nie chce, choć dobrze wie, że w tej batalii nie może swobodnie wybrać przeciwnika. Sztaby wyborcze jak chórki w antycznym teatrze wykonują swoje unisono. My wyborcy uczestniczymy milcząco w tym spektaklu i niechętnie nagradzamy brawami. Pomarzyć tylko możemy o dojrzałej demokracji, gdzie wybory dopingują, mobilizują i inspirują do zmian na lepsze. Nasza demokracja to patologiczna karykatura, a nasza kampania wyborcza to tragikomedia.

Nie, nie poszukuję dla siebie nowego kandydata, poglądy – przynajmniej te gospodarcze – mam od lat ugruntowane i niezmienne. Nie, nie oczekuję fajerwerków – wystarczą mi realizm i konkrety. Marzę o programie wyborczym, w którym kandydaci przestaną obiecywać niemożliwe. Drażnią mnie tanie i zgrane już chwyty: bezpłatna służba zdrowia, darmowa edukacja, zasiłki dla wszystkich, podwyżki dla emerytów, rolników i budżetówki. Irytują mnie natrętne zabiegi partii politycznych o głosy największych grup wyborców i ich z gruntu fałszywe obietnice.  
Czekam na deklaracje mądre, prawdziwe i odważne. Czekam na odpowiedzi na pytanie o polską dziurę budżetową i narastający dług publiczny. Czekam na próbę zreformowania polskiego fiskusa. Czekam na pomysł reanimowania polskiego systemu emerytalnego. Czekam na propozycje naprawy polskiego ustroju gospodarczego i politycznego. Czekam na wiele innych ważnych i odważnych decyzji oraz na rozwiązanie najważniejszych narodowych problemów, szczególnie w obliczu kolejnej fali kryzysu.

Czekam, czekam i chyba się nie doczekam. A może wzorem Belgii, kraju, który od blisko półtora roku funkcjonuje bez rządu, poradzimy sobie z wyzwaniami przyszłości bez parlamentu i rządu. Notabene, Belgia zanotowała w ostatnim roku – roku anarchii – najlepsze wyniki gospodarcze ostatniej dekady. Jak widać, społeczeństwo radzi sobie bez rządu, a gospodarka działa na najwyższych obrotach.

PS. Żeby nie pozostawić błędnego wrażenia, informuję, że celem tego felietonu nie jest odwiedzenie wyborców od udziału w wyborach. Felieton ten dedukuję politykom – Panowie! więcej konkretów i odrobinę klasy.

Aneta Zelek

Dr hab. Aneta Zelek, profesor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, prorektor ds. rozwoju, dyrektor generalny Centrum Rozwoju Biznesu ZPSB   

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2806675