strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 3-4/2009

  HOME    Świat Biznesu 3-4/2009    

Biznes bez iluzji: Globalna demoralizacja

Recesja w gospodarce światowej stała się faktem. Faktem jest też, że przyjęte przez „wielkich tego świata” metody walki z kryzysem doprowadzą już wkrótce do globalnej ekonomicznej demoralizacji. Podczas gdy świat podnieca się coraz większymi kwotami wpompowanymi w spowolnione gospodarki, ja chcę przestrzec przed poważnymi konsekwencjami takich strategii antykryzysowych.

Oto, rządy poszczególnych krajów wpadły w pułapkę licytacji „kto da więcej?”. Światową czołówkę w tej grze tworzą oczywiście amerykanie, którzy w ramach dwóch „planów Paulsona” zadeklarowali ponad 1,5 biliona dolarów na ratowanie swojego upadłego sektora finansowego. Chińczycy nie chcąc pozostawać w tyle, wpompują w swoją (wcale nie upadłą gospodarkę) około 600 mld dolarów. Na tym tle Komisja Europejska powinna mieć kompleksy – bowiem obstawiła kwotę tylko (sic!) 200 mld Euro w ramach tzw. paneuropejskiego funduszu kryzysowego.

Jestem pewna, że niejaki John Maynard Keynes – zwolennik interwencjonizmu państwowego – triumfuje zza grobu. Zgodnie z jego teorią bowiem, w fazach kryzysu koniunkturę mogą pobudzać tzw. wydatki rządowe. Szkoda tylko, że teoria ta nie wyjaśnia, że są one zwykle finansowane pieniędzmi wirtualnymi. Otóż proszę Państwa – ta wielka kasa to wielki kredyt. Już wkrótce trzeba będzie spłacić zadłużenie i wykupić obligacje skarbów tak hojnych dziś  rządów. Proszę nie mieć złudzeń, w efekcie dzisiejszych interwencji wzrosną deficyty budżetowe, wzrośnie dług publiczny. Za tym pójdą podwyżki podatków, zahamowanie konsumpcji, niewypłacalność rządów... no i kolejny kryzys gotowy.

To współczesne zwycięstwo Keynesa i keynesizmu jest jednocześnie porażką ekonomistów liberalnych. I znów jestem pewna, że w grobach przewracają się Adam Smith i jego współczesny naśladowca Milton Friedman. Jeśli wierzyć w ich poglądy, ten gigantyczny zastrzyk finansowy, szacowany dzisiaj na około 3-4 biliony dolarów zdemoralizuje światową gospodarkę i już niedługo obudzimy się z ręką w nocniku.

Nieudolność kadr zarządzających wielkimi bankami i funduszami inwestycyjnymi oraz zuchwałość autorów ryzykownych transakcji na rynku finansowym (toksyczne aktywa) zostaje dzisiaj nagrodzona dotacjami państwowymi i ich dokapitalizowaniem.

Nie ma żadnych wątpliwości, że panowie w białych kołnierzykach z Citigroup, Lehman Brothers i wielu innych  instytucji finansowych już wkrótce wypłacą sobie sowite premie za udane wyjście z kryzysu. Szkoda tylko, że my wszyscy się na nie złożymy.

I to jest właśnie globalna demoralizacja Panie Keynes!

Aneta Zele

Dr hab. Aneta Zelek, profesor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, prorektor ds. rozwoju, dyrektor generalny Centrum Rozwoju Biznesu ZPSB

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3044418