strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 9-10/2009

  HOME    Świat Biznesu 9-10/2009    

Bliżej do terminalu LNG

Mijające lato pełne było ważnych decyzji dotyczących budowy terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu.

Pozwolenie na budowę wydane przez wojewodę, ogłoszenie procedury wyboru wykonawcy usług nadzoru oraz specjalne porozumienie Gaz-Systemu SA, Polskiego LNG, Urzędu Morskiego i Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście - to kolejne kroki zmierzające do rozpoczęcia budowy tej inwestycji.

Za rok rusza budowa

-Wykonawca usług nadzoru dla terminalu LNG będzie nadzorować budowę, sprawdzać dokumentację, zajmować się weryfikacją dokumentacji projektowej, przeprowadzi odbiór robót i co bardzo ważne zajmie się rozliczeniami - mówił 18 sierpnia podczas w Świnoujściu Zbigniew Rapciak, prezes zarządu Polskiego LNG.

Składająca się z dwóch etapów procedura, która wyłoni firmę nadzorująca potrwa kilka miesięcy, a zakończona zostanie w okolicach lutego 2010 roku.

Dwa dni po ogłoszeniu procedury w Szczecinie specjalne porozumienie podpisali inwestorzy zajmujący się inwestycją: Gaz-System SA, Polskie LNG, Urząd Morski i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Umowa ma koordynować wszystkie przedsięwzięcia związane z budową terminalu.

Budową terminalu LNG zainteresowane są firmy z całego świata: m.in. z Europy, Azji (z Japonii i Chin) i ze Stanów Zjednoczonych. Warto dodać, że na świecie istnieją 64 terminale; najwięcej, bo 24 ma Japonia.

Rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych w Świnoujściu planowane jest na sierpień 2010 roku. Budowa ma zakończyć się pod koniec 2013 roku. Pół roku później przypłyną do gazoportu pierwsze gazowce. Port zewnętrzny, który powstanie w ramach całej inwestycji może mieć w przyszłości także inne funkcje.

Gaz ogrzewany morzem

-To będzie wielofunkcyjny port. Będą tam przeładowywane inne statki np. kontenerowce. - mówi Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Do Urzędu Morskiego będzie należało wybudowanie infrastruktury zapewniającej dostęp do portu zewnętrznego w Świnoujściu, tj. trzykilometrowego falochronu osłonowego, toru podejściowego portu zewnętrznego wraz z obrotnicą i systemem oznakowania nawigacyjnego. ZMPSiŚ zajmie się zadaniami w zakresie infrastruktury portowej; m.in. nabrzeżem rozładunkowym, platformami technologicznymi i łącznikami komunikacyjnymi.

Na razie jednak wciąż niewiadomo, jakie konkretnie jednostki , poza gazowcami, mogłyby zawijać do nowego portu. Niedawno na stronie www. portzewnetrzny. pl można było wyczytać, że powstanie tam także terminal chemiczny. Jednak po protestach ze strony przedstawicieli świnoujskiej branży turystycznej oraz po artykułach w „Kurierze Szczecińskim” zapis ten jednak został wycofany, a Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił, że inwestycja taka nie jest planowana.

W związku z budową terminalu LNG ma zostać wyciętych 13 tysięcy drzew, zaś 3 tysiące zostanie nasadzonych. Do budżetu Świnoujścia mają z tytułu tej wycinki wpłynąć 32 miliony złotych odszkodowania. Infrastruktura lądowa gazoportu składać się będzie m.in. z dwóch zbiorników o wysokości 40 metrów i średnicy 80 metrów. Każdy będzie miał pojemność 160 tysięcy metrów sześciennych. Od strony zachodniej zostanie miejsce na trzeci zbiornik. Gaz o temperaturze do -162 stopni Celsjusza będzie zamieniany ze stanu ciekłego w stan gazowy za pomocą wody morskiej. Temperatura wody w Świnie w niewielkiej odległości od specjalnych urządzeń zmniejszy się o 5 stopni Celsjusza.

-Nie będzie miało to wpływu na kąpielisko w Świnoujściu. Schładzanie będzie wpływać pozytywnie na wody Bałtyku, który jest morzem przegrzanym i narażonym na niekorzystne zmiany w ekosystemie - stwierdzilł Leszek Ciechanowicz, zastępca dyrektora ds. przygotowania i realizacji budowy terminalu LNG.

Terminal ma zostać sfinansowany ze własnych środków, pieniędzy z Gaz-Systemu i środków unijnych. Dodajmy, ze w połowie sierpnia 2009 roku rozpoczęły się już prace związane z budową Tłoczni Gazu w Goleniowie. Tłocznia umożliwi transport gazu z terminalu LNG w Świnoujściu oraz przesył zwiększonych ilości gazu w północno-zachodniej Polsce.

Bartosz Turlejski

Fot.Makieta przedstawiająca terminal LNG i okolice dzielnicy Warszów na wyspie Wolin.(B.Turlejski)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2982958