strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 3-4/2012

  HOME    Świat Biznesu nr 3-4/2012    

Emerytura pod pełnymi żaglami

Firma Mariana Preissa, znanego czytelnikom Świata Biznesu m. in. jako wykonawca statuetek Perły Biznesu, ma za sobą kolejny udany rok. Sam twórca snuje już natomiast plany dotyczące aktywnej emerytury.

Marian Preiss już nie raz udowadniał, że ze stali potrafi zrobić niemal wszystko. Stoły, krzesła, wieszaki, ogrodzenia, balustrady i inne ozdobne elementy do domów, kamienic i ogrodów to dla niego codzienność. W ubiegłym roku miał jednak swój udział również przy jednej z najgłośniejszych inwestycji w Szczecinie. Odrestaurował, a częściowo odtworzył zabytkowe, poniemieckie ogrodzenie, oddzielające Galerię Kaskada od budynku banku PKO BP.

- Wypiaskowaliśmy stare elementy, a te całkiem skorodowane wymieniliśmy na nowe – mówi Marian Preiss. – Było przy tym trochę nerwów, bo robiliśmy to w ostatniej chwili, tuż przed otwarciem, ale ostatecznie się udało i wszyscy byli zadowoleni.

Jego firma kontynuuje również współpracę z klientami zagranicznymi. Oprócz pojedynczych zleceń, rozpoczyna stałą produkcją zupełnie nowego produktu, sprzedawanego na rynku niemieckim. – To bardzo popularne tam grillokominki – tłumaczy Marian Preiss. – Nawiązałem stałą współpracę z firmą, która nimi handluje. Oni przywieźli mi model takiego urządzenia, a my trochę go ulepszyliśmy i teraz produkujemy je według własnego projektu na ich zlecenie. Być może będzie to nawet współpraca na kilka lat.

Przekazać pasję innym

Pomimo że firma rozwija się systematycznie, a ubiegły rok zakończył się lepszym wynikiem niż poprzedni, pan Marian powoli zaczyna myśleć o emeryturze. – Za dwa lata chciałbym zająć się jeszcze jedną rzeczą, która jest moją pasją i w kierunku której się kształciłem – mówi. – Chodzi o żeglarstwo i jego nauczanie. Myślę nawet o jakiejś niewielkiej szkółce.
Znany w środowisku żeglarskim i zwycięzca wielu regat właściciel firmy Preiss zdradza, że buduje łódź, na której będzie pływał w wieku „65 plus”.

Irena wygrywa, sędziuje i działa

Pan Marian cały czas dopinguje też swojej córce Irenie, która staje się gwiazdą sportów walki. W ubiegłym roku obroniła tytuł mistrzyni europy i zdobyła upragnione mistrzostwo świata w grapplingu (dyscyplina bazująca na chwytach i walce w parterze). Przed nią, w maju, kolejne ME. Dlatego cały czas trenuje, choć ostatnio pochłaniają ją także inne zajęcia.
- Latem ubiegłego roku otrzymałam brązowy pas, który jest tylko o jeden stopień niżej niż czarny – tłumaczy. – Oznacza to nie tylko uznanie moich umiejętności, ale także większą odpowiedzialność za to, co robię. Uznałam więc, ze to odpowiedni moment, żeby bardziej się zaangażować w rozwój i propagowanie swojej dyscypliny. Dlatego zajęłam się sędziowaniem.

Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Irena Preiss, pomimo swojego młodego wieku i dziewczęcej urody, okazała się stanowczym i zdecydowanym sędzią, który  nie da się przekrzyczeć i jest w stanie zapanować nad setką zawodników, którzy oczywiście często chętnie z arbitrami dyskutują.

Niedawno, jako reprezentantka naszego kraju uczestniczyła również w spotkaniu roboczym Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej (FILA), na którym działacze z wielu krajów dopracowywali wspólnie przepisy techniczne i formalne oraz strategie rozwoju grapplingu. Warto dodać, że była tam również jedyna kobietą. Teraz jej zadaniem jest przekazanie tych ustaleń trenerom i zawodnikom w Polsce oraz sprawowanie pieczy nad rozwojem kobiecego grapplingu na świecie.

ŁP

fot. Balustrada oddzielająca Galerię Kaskada i Bank PKO BP
fot. mab

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3015878