strona główna
  Znamy laureatów Pereł Biznesu 2020

Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu. Nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego przyznane zostały w dwóch kategoriach – Osobowość Biznesu 2020 i Wydarzenie Gospodarcze 2020. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy 7 września podczas gali w hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Poznaj laureatów>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 11-12/2012
Euro-Trans 2012

Za nami kolejna odsłona konferencji naukowej Euro-Trans. Przez dwa dni (24-25 września) w auli Uniwersytetu Szczecińskiego o europejskiej przestrzeni transportowej rozmawiali naukowcy i praktycy.

Temat, który organizatorzy konferencji - Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Katedra Transportu Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie, przyjęli za hasło przewodnie tegorocznego Euro-Transu (Europejska przestrzeń transportowa) okazał się bardzo gorący. To przede wszystkie zasługa tego, że nie wszystkie zapisy białej księgi z 2011 roku, która wyznacza nową polityką transportową Unii Europejskiej, spotkały się z powszechnym entuzjazmem. - Szczecin jest dobrym miejscem do tego, by mówić o transporcie - podkreślał podczas otwarcia dr Wojciech Drożdż, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, skoro lokalne firmy na co dzień stykają się  z transportem lądowym i wodnym.

Polityka nie może być utopią

Moderatorem dyskusji pt. „Zrównoważony tra  port - synergia i konflikty celów” była prof. Elżbieta Załoga z WZiEU US.
- Wzrost kosztów transportu o 10 proc. powoduje spadek handlu o 20 proc. - mówiła prof. Załoga, przypominając już na początku tę ważną zależność. Podczas dyskusji nie brakowało głosów krytykujących niektóre brukselskie pomysły. - Polityka transportowa Unii Europejskiej staje się utopijna - stwierdził prof. Robert Tomanek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Po czym przeczytał wiersz Wisławy Szymborskiej „Utopia”. I dodał: - Polityka nie może być utopią. Zdaniem profesora, więcej pola do popisu należy zostawić rynkowi. - Może na tej sali powinno być więcej polityków, jeśli ta utopia ma już narzędzia realizacyjne - zauważyła Elżbieta Załoga. W utopijny ton nie poszedł dr. inż. Grzegorz Szyszka z Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, który skoncentrował się na zagadnieniu marnotrawstwa w transporcie i tzw. pustych przebiegów. Okazuje się, że niewykorzystanie ładowności w Unii Europejskiej wynosi aż 50 proc. - Jak to marnotrawstwo poprawić? Diagnoza jest jasna. Trzeba dzielić się informacją na temat dostaw i współpracować - mówił Grzegorz Szyszka. I dorzucał kolejne pytania: - Dziś przedsiębiorstwa okopane są w swoich murach. Pytanie jest, jak przełamać te mury? A nawiązując do utopii stwierdził, że z wypowiedzi naukowców przebija bezradność. Prof. Załoga długo nie czekała z ripostą: - Nauka może być bezradna wobec polityki.
W czasie dyskusji nie zabrakło także wątków lokalnych.

Nie będzie lekko

- Koleje regionalne przewożą rocznie 7 mln pasażerów, a moje przedsiębiorstwo ponad 6 mln - mówił Henryk Leszczyński, prezes PKS Szczecin, dodając, że przewozy kolejowe mogą liczyć na duże zastrzyki finansowe z budżetu samorządu, zaś jego firma może liczyć tylko na siebie. A czasy dziś nie są lekkie. Rosnące ceny paliw, wymiana floty, czy w końcu unijne dyrektywy, wymuszające kolejne inwestycje, dają się w kość przedsiębiorcom. Jednym z takich tematów, o których rozmawiali uczestnicy konferencji, była unijna dyrektywa siarkowa. Jej wprowadzenie na Bałtyku wiąże się z wielkimi wydatkami dla armatorów, m.in. Polskiej Żeglugi Morskiej. Statki i promy będą musiały albo zostać wyposażone w specjalny filtr na kominie (koszt jednostkowy to około 3 mln dolarów), albo stosować droższe paliwo o niskiej zawartości siarki.

Renesans żeglugi śródlądowej

Na jeszcze inną sprawę zwrócił uwagę dr Krzysztof Woś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.

- Gałęzią przyjazną dla środowiska naturalnego jest transport wodny - mówił Krzysztof Woś, podkreślając niską energochłonność i większą pojemność środków transportu wodnego. - W wielu krajach UE jest renesans żeglugi śródlądowej, u nas jeszcze nie. W Polsce brak jest odpowiedniej jakości dróg śródlądowych - dodał. Z kolei europoseł prof. Bogusław Liberadzki (SGH) alarmował, że z puli 5 mld euro, które Unia Europejska przeznaczyła dla Polski na poprawę sytuacji w transporcie kolejowym w latach 2007-2013, wydaliśmy w skali kraju zaledwie 2 proc. Patronat honorowy nad konferencją objęli w tym roku Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Komisarz ds. Transportu, oraz Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej RP.

Magdalena Szczepkowska

Fot. O trudnych czasach dla transportu rozmawiali uczestnicy konferencji Euro – Trans 2012 podczas dyskusji plenarnych i w kuluarach  (M.Szczepkowska)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3387081