strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 1-3/2014

  HOME    Świat Biznesu nr 1-3/2014    

Górskie fascynacje

Nie bez powodu Przegląd Filmów o Górach nosi imię Tadeusza Piotrowskiego, najbardziej znanego szczecińskiego alpinisty, który zyskał opinię jednego z najlepszych polskich wspinaczy. Piotrowski zginął tragicznie w lipcu 1986 roku, podczas zejścia z K2, drugiego co do wysokości szczytu Ziemi. Czy można było wybrać inną postać na patrona przeglądu, którego trzecia już edycja odbyła się (14 - 16 lutego br.) w  Szczecinie?

Trzydniowa impreza odbyła się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego i cieszyła się frekwencyjnym powodzeniem. Pokazywane filmy, a było ich aż 29, z racji dużego zainteresowania wyświetlano równolegle w dwóch salach projekcyjnych. Można je podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to filmy, które są przede wszystkim rejestracją wypraw w góry, począwszy od fazy organizacyjnej, poprzez trudy wspinaczki i zdobywanie szczytów, a na zejściu z nich skończywszy. Drugi składa się z filmów, które poza rejestracją, opowiadają o czymś jeszcze. Portretują wybitne postaci gór, środowisko wspinaczy, w niebanalny sposób opowiadają, z górami w tle oczywiście, o sprawach uniwersalnych, w tym o...miłości.
W tym roku najbardziej spodobał mi się film „Dwoje  na K2”, który opowiada o miłości dwojga zafascynowanych górami ludzi. Ona i On poznali się oczywiście w górach. Obydwoje są wspaniałymi alpinistami, którym wspinacza potrzeba jest do życia jak powietrze. Wzajemnie się wspierają i podziwiają swoje umiejętności, hart ducha, wytrwałość. Im więcej wspólnych przeżyć, tym ich miłość jest większa i pełniejsza.. Obydwoje nie wyobrażają sobie życia bez siebie i bez gór. Piękne zdjęcia do tego zostającego w pamięci filmu wykonał znany alpinista Dariusz Załuski, realizator tego obrazu, który wraz ze znanymi polskimi himalaistami Krzysztofem Wielickim, Arturem Małkiem i Aleksandrem Lwowem był oficjalnym gościem imprezy.

Głównym organizatorem tegorocznego bardzo udanego przeglądu był szczeciński Elitarny Klub Górski „Leśnych Dziadków”,  kierowany przez Romana Weczera.

om
Foto: Członkowie Elitarnego Klubu Górskiego w drodze na Mont Blanc (4810 m n.p.m.). | fot. ARCHIWUM

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2982988