strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 12/2014

  HOME    Świat Biznesu 12/2014    

Gospodarka, głupki!

No i mamy nowych samorządowców. Opadł kurz po wyborach. Wyborcze billboardy wyblakły, tak jak kokietujące uśmiechy tych, którym udało się zasiąść w radach, sejmikach i na ważnych fotelach. Wszystko wraca do normy. Zgodnie z prawem Murphy’ego – „trzeba coś zmienić, żeby wszystko zostało po staremu”.

Tymczasem wyborcy nie zgadzają się na „wszystko po staremu”. Wyborcy stawiają przed nowym samorządem niejedno poważne wyzwanie. Głosując w przedwyborczym plebiscycie „Gazety Wyborczej” na najpilniejsze sprawy do załatwienia w Szczecinie, szczecinianie domagają się wzmocnienia gospodarki. W konkursie tym na podium są postulaty związane z walką z bezrobociem i polityką ściągania do miasta inwestorów. Nic dziwnego, wszak Szczecin zajmuje niechlubnie wysoką pozycję w rankingu miast wojewódzkich o najwyższej stopie bezrobocia. I choć w ostatnim roku zanotowano jego spadek z ponad 10 proc. do poniżej 10 proc. (wynik w zasadzie nieistotny statystycznie), to nadal szczecińskie bezrobocie jest dwa razy większe niż np. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku. Szczecinianie zdają się doskonale rozumieć, że metodą walki z bezrobociem wcale nie są zasiłki, prace interwencyjne czy szkolenia. Szczecinianie pożądają inwestorów i wierzą, że przemysł i usługi są w stanie zrewitalizować gospodarkę miasta i dać miejsca pracy. To dlatego w rankingu na wysokiej trzeciej pozycji znalazł się też postulat kreowania stref przemysłowych w drodze udostępniania i zbrojenia terenów pod inwestycje gospodarcze.

Brawo, brawo, brawo! W ten sposób mieszkańcy naszego miasta zaadresowali ważną odezwę do nowych władz „Po pierwsze gospodarka, głupki!” (jak mawiał Bill Clinton).

Nie mniejsze brawa wywołuje lektura rankingu spraw, które jako niepriorytetowe mogą poczekać. Oto szczecinianie zdają się doskonale rozumieć, że kolejne inwestycje w obiekty infrastruktury sportowej i kulturalnej (po niedawno oddanych do użytku Filharmonii i Hali Widowiskowo-Sportowej) będą musiały poczekać. Dlatego na pierwszych pozycjach listy spraw do odłożenia na „lepsze czasy” znajdują się budowa stadionu i aquaparku. Ponad połowa uczestników głosowania, świadoma koniecznych nakładów inwestycyjnych na te obiekty twierdzi, że trzeba powstrzymać dalsze zadłużanie miasta.

I za to składam szczecinianom kolejne ukłony i solidaryzuję się z tymi, którzy wykazują troskę o finanse miasta. Nie jest tajemnicą, że nasze zadłużenie niebezpiecznie wzrasta, a wpływy z CIT i PIT w ostatnich latach maleją. To dlatego właśnie wyzwaniem samorządowców kolejnej kadencji musi być wzmocnienie gospodarki miasta. Tylko co dziesiąty głosujący w plebiscycie zgadza się na odłożenie spraw gospodarki na później.

Po pierwsze gospodarka! Tak twierdzą mądrzy szczecinianie. Oby ich postulaty spotkały się z mądrą władzą, która zechce wsłuchać się w ten cenny głos. I oby to Clinton miał rację, a nie Murphy.

Aneta Zelek

Dr hab. Aneta Zelek, profesor ZPSB, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2984327