strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 5-6/2009

  HOME    Świat Biznesu 5-6/2009    

Gwiazdy SMF 09: Smutek, poezja, muzyka

Już w tym miesiącu rusza  szósta edycja Szczecin Music Fest, imprezy która promuje muzykę etniczną, jazz oraz pochodne obu gatunków a wszystko z najwyższej półki. Tegoroczna lista jest bardzo atrakcyjna.

Hipnotyczne jak włoskie kino SMF zainauguruje Jazz Big Band Graz (25 kwietnia, Filharmonia) Jedna z najlepszych europejskich orkiestr tworzona przez 17 muzyków. Poruszają się oni w nurcie jazzu. Ogromny potencjał instrumentalny zespołu zachwyca dynamiką brzmień i improwizatorską swobodą. Energia i koloryt jazzowej improwizacji, zderzony z hipnotyczną elektroniką daje uderzający efekt.

Kolejny artysta festiwalu to: Nicola Conte Jazz Combo (24 maja, Zamek)  - kompozytor, gitarzysta, znany również jako DJ  i producent, prekursor nowych muzycznych trendów na włoskiej scenie muzycznej. Gwiazda legendarnej wytwórni „Blue Note”, prezentuje nowe oblicze współczesnego włoskiego jazzu, łącząc  retro jazz, acid jazz i bossa novę z  brzmieniami elektroniki. Conte czerpie także z dokonań znakomitości pokroju Ennio Morricone czy Piero Piccioni.

Muzyka drogi i główny bohater

Orchestra Baobab (4 czerwca, Zamek) to zespół o prawie czterdziestoletniej historii, legenda muzyki afrykańskiej. Muzycy pochodzą z Senegalu, gdzie uznawani są za najważniejszą formację afrykańską. Członkowie zespołu pochodzą z kilku ościennych krajów, ale gdy spotykają się na scenie lub w studio, tworzą niezwykle zgrany kolektyw. Stylistycznie wplatają w narodowe nurty wolof i mandinga liczne elementy z obszaru Karaibów. Delikatnej muzyce Afryki Zachodniej nadaje to kubańską przebojowość.
Kolejna, i to naprawdę wielka gwiazda imprezy to Chick Corea (24.czerwca, Zamek) -  wybitny pianista jazzowy i kompozytor stawiany pośród niewielu absolutnych mistrzów i legend jazzu. Słynny amerykański magazyn „Downbeat”  nazwał go „najbardziej różnorodną i nieprzewidywalną postacią w jazzie”. Obok Herbie Hancocka i Keitha Jarretta jest uznawany za najbardziej wpływowego pianistę drugiej połowy XXw.

Dźwięki z pogranicza USA i Meksyku, które mogłyby stanowić ścieżkę dźwiękową do filmu drogi, reprezentuje Calexico (7 lipca, Zamek). Jest to jedna z najbardziej niezwykłych amerykańskich formacji ostatnich lat. Na swoim koncie mają współpracę z Nancy Sinatrą, , Charlotte Gainsbourg, a także remiksy dla Gotan Project, Goldfrapp i Arcade Fire. Smutek, poezja, podróż kabrioletem przez pustynne trasy pełne kaktusów i żarzącego słońca - to najbliższe skojarzenia jakie nasuwają się po wysłuchaniu ich kompozycji.

Requiem dla słuchacza

Na finał festiwalu (9 lipca, Zamek) zagra Kronos Quartet - najsłynniejszy, a dla wielu najlepszy, kwartet smyczkowy świata. W repertuarze ma obok prekursorów muzyki współczesnej, takich jak Bartok, Szostakowicz oraz współczesnych kompozytorów takich jak Glass, Górecki i Lutosławski, adaptacje muzyki jazzowej i rockowej. Przykładami tych nietypowych realizacji są dla przykładu kompozycje Jimiego Hendriksa. Kwartet występował także wspólnie z wieloma gwiazdami muzyki popularnej, jazzu i folku takimi jak, Tom Waits, David Bowie i Nelly Furtado. Mają także na koncie muzykę do kultowego filmu Darrena Aronofsky'ego „Requiem dla snu”.

Aneta Dolega

Foto. Główny bohater festiwalu - Chick Corea (archiwum)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3015953