strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 6-7/2017

  HOME    Świat Biznesu nr 6-7/2017    

Jak nas okradają koncerny

W dyskusjach o podatkach często pojawia się wątek wielkich koncernów stosujących tzw. optymalizację podatkową, która polega m.in. na rejestrowaniu działalności w takim kraju, gdzie stawki są najniższe, a najlepiej zerowe. Przez wiele lat taką ofertą kusiły i kuszą egzotyczne kraje zwane rajami podatkowymi. „Raje podatkowe” występują też w Europie, bowiem na liście takich krajów znajduje się Andora, Gibraltar, Monako i Lichtenstein. Niskie stawki, choć formalnie nieuznawane za szkodliwą konkurencję, stosują w Europie m.in. Cypr, Malta i Luksemburg. Ostatni z wymienionych krajów potajemnie podpisywał umowy z wielkimi korporacjami na opodatkowanie zysków stawkami od 1 do 3 proc. Luksemburg ściągnął do siebie cały biznes światowy – aż 340 największych holdingów, w tym Coca-Colę, Amazona czy też Łukoila. Bardzo niskie, preferencyjne stawki dla holdingów stosuje również Szwajcaria, a także Holandia, Czechy, Austria i Irlandia.

Znany ekonomista francuski Thomas Piketty twierdzi bez ogródek: „Irlandia najpierw była cudem, potem katastrofą, a teraz jest skandalem. Wprost nieprawdopodobne, że Unia pożycza jej 90 mld euro, aby ratować irlandzkie banki, a jednocześnie nie wymaga podniesienia stawki podatku od spółek. Pozwalamy w ten sposób na podkopywanie bazy podatkowej sąsiadów i nie ma to nic wspólnego z zasadami gospodarki rynkowej czy liberalizmu. To się nazywa kradzież. Pożyczać pieniądze tym, którzy nas okradli, i nie domagać się niczego, co by zapobiegło takiej sytuacji w przyszłości, to z kolei głupota”.

W związku z Brexitem wielce prawdopodobne jest, że „rajem podatkowym” stanie się także Zjednoczone Królestwo. W ten sposób Brytyjczycy zechcą zrekompensować negatywne skutki wyjścia z UE i wprowadzą jednocyfrowe stawki podatku CIT. Nieuczciwa konkurencja podatkami jest zarazą, która szkodzi wielu krajom. Szacuje się, że Polska traci rocznie 46 mld zł podatków niezapłaconych przez koncerny międzynarodowe, a Europa aż 300 mld euro.

Co należałoby zrobić, aby zlikwidować, a przynajmniej radykalnie ograniczyć, nieuczciwą konkurencję podatkami? Trzeba wprowadzić rzeczywistą harmonizację podatkową i powiedzieć firmom: „Płacicie podatki tam, gdzie zrobiliście obroty”. Na zlecenie Komisji Europejskiej powstała nawet koncepcja tzw. skonsolidowanej korporacyjnej podstawy opodatkowania (CCCTB). Według niej holdingi nie mogłyby przerzucać zysków i musiałyby płacić tam, gdzie faktycznie działają. Ostatecznie ta słuszna propozycja została rozwodniona, a nawet ta rozwodniona wersja CCCTB nie została wprowadzona, bowiem kilka krajów, w tym Polska, zgłosiło weto.

Prace w Komisji ponoć nadal trwają, ale wielki biznes ma tak potężny wpływ na politykę i polityków, że kolejne próby są hamowane i spowalniane. Tak więc wielkie koncerny okradają nas nadal, a poszczególne rządy krajów UE i Komisja Europejska są bezsilne. Moim zdaniem jednym z najważniejszych kierunków reformowania UE jest skuteczna harmonizacja podatków dochodowych oraz bezwzględne i konsekwentne stosowanie nowego prawa przez wszystkie kraje UE, łącznie z sankcjami za jego łamanie.

Dariusz Zarzecki  

Prof. dr hab. Dariusz Zarzecki Kierownik Katedry Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Uniwersytet Szczeciński   

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3043905