strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 12/2014

  HOME    Świat Biznesu 12/2014    

Kadłub promu na wodzie

Na początku grudnia br. firma Hullkon zwodowała w Szczecinie kadłub pasażerskiego promu, który będzie napędzany skroplonym gazem ziemnym (LNG). Odbiorcą jest niemiecki armator. To drugi ukończony w tym roku projekt tej niedużej stoczni.

Budowę promu rozpoczęto w Hullkonie w połowie czerwca tego roku. Przy projekcie pracowało łącznie około 170 osób – wszystkie ze Szczecina.
Zwodowana jednostka ma 87 metrów długości i 13 metrów szerokości. Kadłub waży prawie tysiąc ton. Tę ogromną konstrukcję najpierw przesuwano ze szczecińskiego nabrzeża Mak, na którym powstawała, na ponton Partner-1, który przetransportował ją do największego doku Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. Tam kadłub zatapiano. Później odholowano go z powrotem do nabrzeża Mak. Po kilku dniach po konstrukcję przypłynął holownik i zabrał ją do Niemiec, gdzie prom zostanie dokończony i wyposażony. Prom pasażerski będzie kursować na dystansie do tysiąca kilometrów.

– Jest to prototypowa konstrukcja, prom będzie miał napęd na skroplony gaz ziemny – poinformował Tomasz Szczepanik, prezes Hullkonu.
– W specjalnej, wzmocnionej strefie kadłuba zamontowaliśmy ogromny zbiornik LNG. Sama jego stalowa konstrukcja waży blisko 60 ton i ma prawie 12 metrów długości oraz 4,5 metra średnicy. To drugi projekt stoczni Hullkon, która ma siedzibę przy ul. Światowida, zakończony w tym roku.
– W lutym zbudowaliśmy kuter rybacki dla armatora norweskiego – dodaje Tomasz Szczepanik – Teraz rozpoczynamy budowę statku naukowo- badawczego, który podobnie jak prom, trafi na rynek niemiecki.
Ta jednostka ma być gotowa w przyszłym roku. Statek naukowo-badawczy będzie służył do poszukiwań podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Dodajmy, że Tomasz Szczepanik jest doświadczonym inżynierem okrętowcem i aktywnym członkiem Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Szczecinie.

ek

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088270