strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 5-6/2011

  HOME    Świat Biznesu nr 5-6/2011    

Kamień wmurowany, kadry się szkolą

23 marca br. w Świnoujściu, a następnie w Szczecinie, miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Przed południem, na terenie świnoujskiej inwestycji odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę terminalu LNG.

Honorowymi gośćmi wydarzenia byli: Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów i Aleksander Grad, Minister Skarbu. Po południu zaś, w Szczecinie Minister Skarbu wraz z Prezesem spółki Polskie LNG i Rektorem Akademii Morskiej, wspólnie otworzyli Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG. To pierwszy taki ośrodek w naszej części kontynentu i jeden z najnowocześniejszych na świecie.

Zgodnie z tradycją kamień węgielny wmurowano na placu budowy inwestycji, w miejscu, w którym staną dwa zbiorniki na skroplony gaz (LNG). Pod Aktem Erekcyjnym, oprócz Premiera i Ministra Skarbu, swoje podpisy złożyli:  w imieniu inwestora – Zbigniew Rapciak, prezes zarządu Polskie LNG SA, oraz – w imieniu wykonawcy – Tomasz Tomczak, przedstawiciel wykonawcy konsorcjum Saipem-Techint-PBG i Wiceprezes PBG S.A. Wydarzenie miało podniosły charakter, co w swym wystąpieniu raczył zauważyć honorowy gość, premier Donald Tusk: - Jesteśmy w miejscu, które przejdzie do historii najbardziej ambitnych marzeń, jakie Polacy mieli w ostatnich latach. Gazoport to element całego ciągu przedsięwzięć, które mają złożyć się na bezpieczeństwo energetyczne Polaków i bezpieczeństwo energetyczne całej Europy.

Przede wszystkim jednak Terminal LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Rozpoczęte pod koniec marca br. prace ziemne służą przygotowaniu miejsca pod fundamenty dwóch zbiorników LNG. Za rok staną żelbetowe ściany drugiego zbiornika, a następnie ruszy spawanie stalowych wewnętrznych ścian w obu powstających kolosach. Ostatecznie terminal LNG zostanie uruchomiony 30 czerwca 2014 roku. - Dzisiejsza uroczystość wieńczy wielomiesięczne prace przygotowawcze; często niewidoczne i niedoceniane. Mają one jednak olbrzymie znaczenie, bo dobrze przygotowana inwestycja jest później sprawnie realizowana – powiedział prezes Zbigniew Rapciak.
Wśród licznie przybyłych gości byli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, parlamentarzyści oraz reprezentanci władz lokalnych.  Wysłuchali oni ciepłych słów Premiera, jakie skierował pod adresem powstającej inwestycji. Po zakończeniu oficjalnej ceremonii oczom gości ukazały się biało-czerwone balony, które przy dźwiękach fortepianowej muzyki Fryderyka Chopina wzbiły się w świnoujską przestrzeń. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali także pamiątkowe medale wybite by upamiętnić moment wmurowania kamienia węgielnego. Ich autorem jest znany krakowski artysta rzeźbiarz profesor Stefan Dousa.

Z kolei w Szczecinie odbyło się kolejne wydarzenie – otwarcie Europejskiego Centrum Szkoleniowe LNG (ECSLNG) na Akademii Morskiej.  ECSLNG to wspólne przedsięwzięcie spółki Polskie LNG S.A., Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dzięki Centrum Polska może stać się kuźnią specjalistów o światowych kwalifikacjach. Uroczystej inauguracji Centrum dokonał Aleksander Grad, minister skarbu państwa. Gospodarzami tego wydarzenia byli prof. dr hab.inż. kpt.ż.w. Stanisław Gucma, rektor Akademii Morskiej i Zbigniew Rapciak, Prezes PLNG. Ceremonię przecięcia wstęgi dopełniły ważne słowa ministra Grada: - Chciałbym podkreślić dalekowzroczność i współpracę ludzi nauki i ludzi biznesu, którzy potrafili przewidzieć nadchodzące potrzeby i zaprojektowali Europejskie Centrum Szkolenia LNG.

Centrum posiada unikatowe w skali Europy wyposażenie - cztery symulatory najnowszej generacji, wiernie odwzorowujące warunki pracy całego gazoportu. Każdy z nich zarządza pracą innego fragmentu gazoportu, co umożliwia studentom zrozumienie działania tego obiektu.

(ST)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2984312