strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 4-5/2014

  HOME    Świat Biznesu nr 4-5/2014    

Komuna najlepszą szkołą biznesu

Biznes to permanentny proces podejmowania decyzji w warunkach niepewności i przy wysokiej karze za błąd. Aby to osiągnąć biznesmen musi stale kombinować, głaskając dzieci po głowach i równocześnie podkradać im cukierki.

Kombinowania można było się nauczyć za komuny budując własny dom, w skrajnie niesprzyjających warunkach, przy których lot kamikadze to przyjemność. Ja tego doświadczyłem, a jak było opowiem.

Głęboka komuna, krótko po stanie wojennym - normalizacja w wydaniu Jaruzelskiego. Mamy 50% wpłaty na dużego Fiata (za 5 lat), całą wpłatę na jakieś M... w spółdzielni Dąb w Dąbiu, etaty w Politechnice, jednym słowem (brak słowa). I w takich oto miłych okolicznościach przyrody zjawia się kolega o zasłużonym dla Polski nazwisku na ski z informacją , ze Zrzeszenie Budowy Domów Jednorodzinnych przy Politechnice otrzymało na Osowie 8 działek pod szeregowiec - czy w to wchodzę. Po długich rodzinnych naradach wyszło na TAK, bo dawali kredyt na 60 lat (czyli komuna wierzyła, ze przetrwa... i to jest dobra wiadomość - zobaczycie dlaczego). Szanse zresztą były marne bo byliśmy na 50. miejscu. ( I to jest druga dobra wiadomość). Zła wiadomość jest taka, że niebawem znaleźliśmy się na 8 miejscu... i klamka zapadła. Opory psychiczne pokonał Koleś na -ski. Kredyt na 60 lat dali na tzw. preferowane budownictwo jednorodzinne (co oznaczało ograniczony metraż, który i tak w efekcie każdy przekroczył o 1/3). Wpłata na dużego Fiata została zamieniona na malucha (też fiacik), bo potrzebna była ciężarówka. I jedziemy.

Ważna była nazwa  naszego Zrzeszenia, bo ta nazwa pozwalała traktować nas jak przedsiębiorstwo socjalistyczne (!)  i zaopatrywać się w materiały budowlane w innych przedsiębiorstwach socjalistycznych i korzystaliśmy z tego dobrodziejstwa masowo i beż obrzydzenia. Niezależnie od tego każdy z "inwestorów", otrzymał od urzędu indywidualną książeczkę pozwalającą zaopatrywać się w państwowym wówczas Węglobudzie, który wtedy do tego był. Niezależnie od tego istniały nieoficjalne źródła zaopatrzenia w materiały budowlane, które (ze względu na przedawnienie) można nazwać czarnym rynkiem. Została także uruchomiona sieć powiązań  znajomych na stanowiskach niekoniecznie kierowniczych o strukturze ośmiornicy. Królik i znajomi królika. Konkurencja też była. To spółdzielnia Wiarus (MO i LWP) oraz Seminarium. Wysoki priorytet. Ale daliśmy rade. Człowiek też nauczył się murarki, stolarki, elektryki, hydrauliki i innych takich. Za zapłatę obok normalnej kasy służyły standardowo żytnia ( w zastępstwie bimber), a dla wyższych konieczności lekarski koniak ew. kawa i niektórzy mieli dodatkowe kartki na benzynę. Na dziś tyle. Ciąg dalszy w następnym felietonie. Będą momenty!

Wojciech Olejniczak

Dr hab. Wojciech Olejniczak, profesor ZPSB, informatyk, rektor senior Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu 

 

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088242