strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 12/2014

  HOME    Świat Biznesu 12/2014    

Kontrakt na miliardy

Podpisany Kontrakt Terytorialny, czyli umowa między rządem a samorządem województwa, jest gwarancją, że do 2020 r. powstaną w naszym regionie inwestycje za 21,5 mld zł.

W połowie listopada wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło oraz marszałek Olgierd Geblewicz podpisali w Szczecinie Kontrakt Terytorialny. Jest to umowa na realizację najważniejszych inwestycji na terenie Pomorza Zachodniego, które będą sfinansowane z trzech źródeł: unijnego, krajowego i regionalnego. W dokumencie zapisana jest m.in. budowa drogi ekspresowej S6 na terenie naszego województwa wraz z obwodnicą Koszalina i Sianowa (4 mld zł), a także budowa obwodnic Szczecinka i Wałcza. Zaplanowana została modernizacja linii kolejowej ze Szczecina do Poznania (3 mld zł) oraz kolei nadodrzańskiej (1,6 mld zł). W projekcie jest modernizacja toru wodnego Szczecin-Świnoujście (1,4 mld zł), rozbudowa infrastruktury portów w Szczecinie i Świnoujściu (850 mln zł) i poprawa dostępności do nich (920 mln zł). Kontrakt jest obietnicą żeglownej Odry. - W planie jest modernizacja odrzańskiej drogi wodnej do trzeciej klasy żeglowności – mówił na spotkaniu z dziennikarzami poseł Arkadiusz Litwiński. Wyjaśnił, że takie parametry mają się przekładać na około 190 dni żeglownej rzeki w roku.

W wykazie inwestycji w ramach kontraktu znajdziemy także budowę tunelu, który połączy wyspy Wolin i Uznam (wartość inwestycji: 780 mln zł). W kontrakcie są zapisane projekty na łączną wartość 21,5 mld zł. W dokumencie nie ma jednak zapisu o budowie drogi ekspresowej S3 od Szczecina do Świnoujścia. Inwestycja trafiła na listę rezerwową. Ma ona szansę na realizację, gdy pojawią się oszczędności po przetargach na innych inwestycjach realizowanych w latach 2014-2020. - Mam nadzieję, że trafi ona do Kontraktu Terytorialnego podczas jego pierwszej aktualizacji – mówił Olgierd Geblewicz. Ale niedosyt nie dotyczy tylko dróg. W dokumencie nie ma projektów naukowo-badawczych. Wiceminister wyjaśniał, że brak ich w Kontrakcie to efekt tego, że w Brukseli wciąż trwają negocjacje Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

masz 

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088353