strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 3-4/2009

  HOME    Świat Biznesu 3-4/2009    

Lubiński idzie na giełdę

Read-Gene, firma założona przez genetyka prof. Jana Lubińskiego zadebiutowała 12 lutego na rynku New Connect jako pierwsza zachodniopomorska spółka.

Spółka wyemitowała akcje w drodze tzw. oferty prywatnej (private placement), która skierowana może zostać najwyżej do 99 podmiotów, inwestorów instytucjonalnych lub prywatnych. Spółka pozyskała od kilkudziesięciu chętnych na akcje w granicach 5 mln zł, ale pakiet kontrolny pozostał w rękach naukowców.

- Nasz debiut jest bardzo ważny, bo pokazuje sposób, w jaki od badań prowadzonych na uczelni możemy dojść do atrakcyjnej struktury biznesowej - mówi prof. Jan Lubiński, prezes Read-Gene.

Read-Gene tworzy zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej. Mają oni na koncie odkrycie zależności między genami a ryzykiem zachorowania na nowotwory. Naukowcy dysponują największą na świecie bazę pacjentów zagrożonych nowotworami. W 1999 roku zespół prof. Lubińskiego opracował test na obecność genu BRC1, który wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania na raka piersi i jajnika. Test kosztował 50 dolarów, a stosowane dotąd na Zachodzie - 3000  dolarów. Z dużymi problemami udało się go opatentować w Polsce.

Spółka porozumiała się z Pomorską Akademią Medyczną - ma zagwarantowaną od uczelni wyłączność na komercjalizację odkryć, natomiast sama płaci za patenty i dodatkowo 20 proc. od kwoty zarobionej na testach DNA. Aktualnie, w oparciu o przyznane patenty, firma uruchamia sprzedaż testów DNA na cały świat przez Internet.

Read-Gene przeznaczy środki pozyskane z emisji akcji na budowę siedziby w Dobrej Szczecińskiej. Będzie tam przychodnia, pracownia molekularna do diagnostyki i badań oraz oddział chemioterapii. Całość ma kosztować 6 mln zł. Firma liczy, że pozyska na ten cel środki unijne i skorzysta z kredytu.

Michał Abkowicz

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3044395