strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 12/2014

  HOME    Świat Biznesu 12/2014    

Medycyna w krzywym zwierciadle

Dr nauk med. Krzysztof Jach, specjalista otolaryngolog – chirurg głowy i szyi, b. adiunkt Kliniki Otolaryngologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie o lekarzach rodzinnych, tkankach z drukarki i… pani z koszyczkiem.

Lekarze coraz bardziej dają o sobie, znać w polityce. Ewa Kopacz została premierem, prof. Tomasz Grodzki o mały włos nie został europarlamentarzystą, Łukasz Tyszler startował w rywalizacji o fotel prezydenta Szczecina, Marek Hok z Kołobrzegu od lat jest posłem na Sejm RP. Czy to dobrze?

Dobrze. Im więcej lekarzy mamy we władzach, tym większe jest zrozumienie dla naszego środowiska. A poza tym lekarze, są zazwyczaj osobami o bardzo szerokim światopoglądzie, a także z natury swojego zawodu, przywykli do kontaktu z innymi ludźmi. To jest to, czego oczekuje się od polityków.

To jest jedna strona medalu. Ale z drugiej jego strony - w środowisku medycznym można znaleźć wiele absurdów, co zresztą pan doskonale wychwytuje w swoich rysunkach satyrycznych, gdzie nierzadko podkpiwa pan ze służby zdrowia. Krytycznym okiem spoglądam nie tylko na służbę zdrowia. Poruszam wiele tematów z otaczającej nas rzeczywistości. Ale jeśli już zagadnął mnie pan o medycynę, to przede wszystkim staram się w swoich rysunkach pokazać w krzywym zwierciadle, jak wygląda styk lekarza i pacjenta.

Ma pan za sobą studia na Pomorskiej Akademii Medycznej. Był pan stypendystą rządowej niemieckiej fundacji Alexandra Humboldta, ma pan za sobą staż w Klinice Laryngologii Erlangen w Norymberdze i w Klinice Laryngologii Szpitala Boucicaut w Paryżu. Aktualnie jest pan członkiem Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, przewodniczącym Zachodniopomorskiego Towarzystwa Otolaryngologów – Chirurgów Głowy i Szyi oraz członkiem podobnego towarzystwa w Niemczech.

Pana dorobek zawodowy jest niebagatelny. Ale skąd to zainteresowanie kreską?

Od dziecka zawsze lubiłem rysować. Kochałem rysunki precyzyjne i techniczne. I to się przeniosło na dalsze życie. Przez 30 lat pracy w klinice wszystkie zabiegi i operacje ilustrowałem rysunkami, np. skomplikowanych przekrojów anatomicznych czy też obrazami z operowanych miejsc.

Ja z kolei cieszę się, że przyjął pan naszą propozycję, by w każdym numerze „Świata Biznesu” pojawiał się pański rysunek satyryczny. A teraz porozmawiajmy o kondycji służby zdrowia. Stan na dziś jest taki: pacjent często bywa roszczeniowy w stosunku do lekarza, lekarz zaś nieraz narzeka na marudnego pacjenta.

Ma to głębsze korzenie. Pogorszenie się stosunku na linii pacjent – lekarz datuje się od kilkunastu lat. Jest u nas taka tendencja deprecjonowania pewnych zawodów. Kiedyś mówiło się, że piekarze oszukują, zapiekając drut w chlebie, że taksówkarze oszukują na kursach, zaś o lekarzach powiada się, że biorą łapówki i wystawiają lipne zwolnienia.

Jasne, że winą za taki stan rzeczy można też obarczyć środowisko lekarskie, które nie jest do końca skonsolidowane. Gdyby środowisko medyczne potrafiło samo sporadyczne przypadki niegodziwości wyeliminować i nazwać po imieniu, byłoby lepiej.

Kolejnym elementem negatywnych opinii są sztuczne zatory w służbie zdrowia, powodujące zwiększenie kolejek do specjalistów. W wielu krajach europejskich prawie wszystko leczy lekarz rodzinny, który dopiero w razie potrzeby wysyła do specjalistów. U nas odwrotnie. Taki system powoduje tworzenie się kolejek.

Do tego dochodzą jeszcze absurdy w finansowaniu poszczególnych zabiegów i operacji.

Tak. Podam taki przykład. Wyraźnie niedofinansowana jest hematologia. A tam często jedna kroplówka ratująca życie kosztuje 80 tys. złotych. I na to brakuje środków. Równocześnie znam szpitale, gdzie codziennie na ostrym dyżurze kilkanaście tomografii jest wykonywanych zwyczajnym menelom, zgarnianym z ulicy, gdy tymczasem normalny pacjent miesiącami czeka na dostęp do tomografu.

A jak pan widzi przyszłość medycyny?

Przyszłość to rozwój transplantologii, leczenia chorób centralnego układu nerwowego, kardiologii, badań obrazowych takich jak USG trójwymiarowe, tomografia, rezonans magnetyczny.

Dziś stosuje się już w neurochirurgii i laryngologii operacje przy pomocy GPS, co umożliwia operację niewidocznych z zewnątrz miejsc. W chirurgii odtwarzania słuchu stosowane są coraz doskonalsze wszczepy, które pozwalają osobom głuchym słyszeć. Jest to wielki postęp. Przyszłościowym rozwiązaniem będzie odtwarzanie tkanek poprzez drukowanie ich na drukarce 3D.

Ale w rejestracjach w przychodniach i szpitalach wciąż są kolejki jak za czasów komuny. Zarejestrować się do lekarza za pośrednictwem internetu wciąż nie możemy.

Dlatego, że za internetem stoi jeszcze pani z koszyczkiem, która musi wziąć wydruk i zanieść go do lekarza.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Włodzimierz Abkowicz 

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088273