strona główna
  Wręczyliśmy Perły Biznesu 2021
Wkład obywateli Ukrainy w rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego wydarzeniem roku 2021. Marcin Hołub, prezes mPower Osobowowścią Biznesu. Redakcja naszego magazynu po raz 18. wręczyła nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego.
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 7-8/2009

  HOME    Świat Biznesu 7-8/2009    

Muzyczne ciasteczka

Co może się stać kiedy retro spotyka nowoczesność, szczególnie gdy chodzi o muzykę? Jeżeli założymy że artyści którzy biorą się za takie połączenia, wiedzą co robią, a dodatkowo są do tego doskonale przygotowani, to otrzymujemy gwarancję, że owe spotkanie będzie udane.

JBBG : dźwięki w elektronicznym sosie

Nie inaczej się dzieje podczas tegorocznej edycji Szczecin Music Fest. Dwa pierwsze koncerty festiwalu potwierdzają powyższą tezę w stu procentach. Jazz Big Band Graz, który 24 kwietnia rozpoczął muzyczny maraton, mógłby nagrywać na przykład dla kultowej wytwórni Ninja Tune. Wydawnictwo, będące obiektem miłości przede wszystkim młodych i poszukujących słuchaczy ale także tych nieco starszych i muzycznie bardziej doświadczonych, promuje takie „smaczne" mieszanki. To tutaj nagrywa Cinematic Orchestra, do której austriacki band jest najczęściej porównywany. Mówiąc o JBBG padają także takie nazwy jak Gotan Project czy Matthew Herbert. Ten ostatni to jeden z najgenialniejszych kompozytorów tzw. „nowych brzmień". Porównanie więc do niego, można odczytywać w ramach komplementu.

Jazz Big Band Graz to kilkunastu panów prowadzonych przez tandem Horst-Michael Schaffer & Heinrich von Kalnein. I oni to właśnie zaszczycili szczecińską publiczność sporą dawką dźwięków rozpisanych na orkiestrę ale zanurzonych w elektronicznym sosie. „Electric Poetry & Lo-Fi Cookies" to tytuł jednej z płyt JBBG ale także idealne określenie na to co robią Austriacy. To nie jest już wyłącznie jazz tylko mieszanka mogąca stanowić tło dla jakiegoś wyjątkowego filmu.

Nicola Conte: śródziemnomorski klimat

Z brzmieniem odbiegającym od klasycznego pojmowania jazzu eksperymentuje także włoski gitarzysta i kompozytor Nicola Conte. Dokładnie miesiąc po koncercie JBBG wystąpił na zamkowym dziedzińcu wraz grupą Jazz Combo.

Na rynku fonograficznym Conte, nagrywający dla legendarnej wytwórni Blue Note, zadebiutował w 2001 r. albumem „Jet Sounds”. Kolejny album „Jet Sounds Revisited” nagrał z takimi formacjami jak Thievery Corporation, Koop i Kyoto Jazz Massive. Kolejnym albumem Conte udowodnił , że jest mistrzem w odkrywaniu na nowo zapomnianych dźwięków, łącząc je subtelnie z muzyką klubową.

Szczeciński koncert był przesiąknięty szalenie popularnym nu-jazzem i bossa novą a dzięki zjawiskowej wokalistce Kim Sanders, publiczności udzielił się iście śródziemnomorski klimat. Bo słuchając muzyki Contego, jest tak jakbyśmy oglądali jeden z obrazów Felliniego albo jedno z dzieł francuskiej Nowej Fali.

Oba koncerty to dopiero przedsmak tego co dopiero nastąpi. Chick Corea (24.06), Calexico (7.07), Kronos Quartet (9.07) to kolejni uczestnicy tegorocznego Szczecin Music Fest Muzyczny maraton trwa a wraz z nim wyjątkowy konkurs.

100 płyt za darmo

„100 płyt za darmo” to akcja wspierająca festiwal i jednocześnie konkurs. Do wylosowania są wyjątkowe pozycje, m.in. albumy Bajofongo Tango Club, Antonia Carlosa Jobema, Elli Fitzgerald, Niny Simone, Calexico, Nicola Conte i Diany Krall. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.koncerty.com, wypełnić niewielki formularz i mieć szczęście w losowaniu. Zgłoszenia należy nadsyłać do 9 lipca 2009 (do godz. 23.59), zagra wtedy w Szczecinie Kronos Quartet - ostatni wykonawca Szczecin Music Fest 2009. Losowania dokona komisja złożona z przedstawicieli partnerów akcji. Listę osób które otrzymają płyty ogłosimy 15 lipca 2009. Zwycięzcy otrzymają płyty pocztą. Oprócz 100 płyt przewidziano 50 nagród pocieszenia.

Aneta Dolega

Fot. Nicola Conte
Foto. S. AbkowiczWydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki
Danuta Zawadzka

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3620114