strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 3-4/2011

  HOME    Świat Biznesu nr 3-4/2011    

Na przekór: Czary i magia kominka

Gdy świat gna ku zagładzie na falach tsunami, a Polska znowu może popaść pod rządy koalicji określonej wzorem (uwaga ułamek piętrowy, matematycznie bez sensu, a jak pięknie wygląda!):

wzor.jpg

 

 

radzę wyciszenie i oddanie się czarowi i magii ciepła naturalnego z kominka. Urok tego ciepła widziałem w pewnym filmie, na którym do kominka podchodzą i siadają kolejno: pies, kot, i … myszka. Razem w zgodzie grzeją się, a na kominku „ogień płonie, sycząc sykiem smolnych szczep”. STOP – szczapy nie mogą być smolne, palimy tylko drewnem liściastym! Otóż to. Dzisiaj zrobić i mieć kominek – to żaden problem. Kupujemy korpus i w zależności od posiadanych środków okrywamy go gipsem albo innym marmurem.

Kiedyś, w czasach niedoboru materiałów budowlanych i deficytu wykonawstwa posiadanie kominka było symbolem przynależności do „wyższych, obcych ideowo sfer”. Taki kominek widać na fotografii, miałem swój udział w projektowaniu, wykonawstwie, i przede wszystkim w zdobywaniu materiałów!

Czerwona cegła pochodzi (via Pracownia Konserwacji Zabytków) z cegielni w Gozdnicy. Widoczne dwie większe i cztery mniejsze kolumny to tak naprawdę półprodukt na płytki ceramiczne – tu widoczne na podłodze, (aby ja uzyskać trzeba było sprytnie rozbić kolumny) wytwórnia to cegielnia w Lubusku, a kolumny wynosiliśmy bezpośrednio z gorącego jeszcze pieca. Tu, po wypełnieniu betonem (w środku), stanowią element nośno ozdobny. Szamot i ruszt pochodzą z GS-u Nowogard. Reszta materiałów i elementów (szyber, czopuch, itd.) ma „nieoficjalne pochodzenie i wykonawstwo. Ci, co się budowali w owych czasach, wiedzą, co to znaczy. Drzwiczki szklane, dorobiono współcześnie, zakupiono przez Internet. Belka drewniana, wykonana własnoręcznie. Widoczna ceramika ozdobna (a’la Modigliani), zakupiono bezpośrednio od artystki (pani Ruth Faktorowitch) w Izraelu.
Kominek powinien nie kopcić, mieć cug i grzać. Ten to ma poprzez system tajnych kanałow. Ale zapytacie gdzie tu czary i magia. No właśnie tu najlepiej smakuje o szarej godzinie herbatka z samowara, najlepiej słychać „Libertango” w wykonaniu G. Jones. Jest domowe zacisze, może lampka wina a na dywanie rozłożony owczarek alzacki… i cisza, i spokój, „choć burza huczy wokół nas”.

A teraz najważniejsze, jeżeli szef się zgodzi, bo następny felieton, w ramach tego cyklu psychoterapii, będzie o urokach posiadania owczarka alzackiego, rozwiążemy także nierozwiązywalny problem psich kup. Natomiast, ponieważ zbliżają się wybory, nie będzie felietonu o urokach oczka wodnego, lecz będziemy podgrzewać atmosferę wyborczą.

Wojciech Olejniczak

Dr hab. Wojciech Olejniczak, informatyk, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, profesor ZPSB

kominek.jpg

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2984246