strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 5-6/2012

  HOME    Świat Biznesu nr 5-6/2012    

Na przekór: Jaki mam dać tytuł, aby redakcja go nie zmieniła ?

W poprzednim, styczniowo - lutowym  felietonie (po małej przerwie) dokonałem takiego oto zabiegu, w którym dopasowałem obraz naszej polityki do sytuacji w Rosji – tuż po wystrzale z Aurory.Jak się wydaje to dopasowanie  pasuje do obrazu naszej obecnej politycznej rzeczywistości w 100%.
Mamy więc  kiereńszczyznę, lewych eserów, kułaków (bez ziemi),  bolszewików , kozaków i innych. Są to grupy zorganizowane w tzw. partie polityczne, które z większym czy mniejszym zapałem i zmiennym sukcesem uprawiają swoje harce, ku zbawieniu, gawiedzi. Osoby – liderów tych partii też można porównać do prominentnych postaci z tamtych czasów: mamy więc leninów, stalinów i innych. Można nawet ogłosić konkurs z nagrodami „ kto jest kim” dzisiaj? Prawda, że odpowiedzi są oczywiste?
    Pytanie jest też jaką mają ideologię? Żadną: ni prawica, ni lewica, ani centrum. To co? Ni pies,  ni wydra,  coś na kształt świdra. Pozostaje taktyka pływania i im … im gorzej, to nam lepiej.
Pytanie następne jak ich obserwować i badać? Odpowiedź jest prosta: należy spędzić (dosłownie) pięćdziesięciu, jak w znanym wierszu Broniewskiego, w tym naszego Napieralskiego i Brudzińskiego – w ten sposób i nasz region będzie wreszcie doceniony- do stodoły i włączyć kamery  TV. Zabieg ten możemy nazwać redykiem polityków, lub jak kto woli „wielkim bratem”, dla osób o silnych nerwach. Ich zachowanie będą obserwować i oceniać ważni dziennikarze i namaszczeni naukowcy. A życie samo napisze scenariusz tej tragifarsy.

Obok polityków mamy też różne tzw. obecnie ludy i religie, złaknione chleba i igrzysk. Można  wymienić : milczącą większość, tych co wzięli sprawy w swoje ręce, kiboli, tych co wyemigrowali, moherowe berety , lud pisowski, lud smoleński, związkowców, studentów, i  innych.

I znowu na koniec  rodzi się pytanie: kto tu rządzi? I gdzie jest leśniczy? Czyli kto kręci ten majonez?

Z poważaniem - Ja.

PS1. W numerze Świata Biznesu ze stycznia- lutego prof. S.F. pyta „ Kto rządzi światem?”. Odpowiedź jest prosta: biurokracja i  cykliści.

PS2. Ratujmy, panie  prezydencie  Las Arkoński - naszą nieszczęsną  Amazonię, wśród pływających ogrodów!  Bo Panu dołożę ostrzem satyry!

Wojciech Olejniczak

Dr hab. Wojciech Olejniczak, informatyk, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, profesor ZPSB

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088518