strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 9-10/2012

  HOME    Świat Biznesu 9-10/2012    

Na przekór: Końcówka rozważań o modelu naszym i nie tylko

No i sprawa się rypła, mamy aferę. Nikt nie odrobił zadania domowego i nie odpowiedział na zadane pytania o znaczeniu fundamentalnym. Musimy jednak iść dalej z naszym wątkiem rozważań o modelu Polski. Przypominam, że szukając wzorca, który można przypisać Polsce zwróciłem się w kierunku  wczesnej Rosji  bolszewickiej (ŚB5-6/2012)… i stwierdziłem, ze wzorzec pasuje jak ulał,  nawet my jesteśmy lepsi  pod paroma względami.

Przykładowo,  jeżeli Jarek  tylko zwycięży (a zwycięży – ma ktoś wątpliwości?), zostanie powołane ministerstwo prawdy, które ogłosi, że przywódcami Solidarności byli Leszek i Jarek, a przez moment próbował się tam wkręcić jakiś agent Bolek – w porę ujawniony dzięki naszej czujności.
Ale żarty na bok.  Wracamy do naszego głównego nurtu rozważań. W tak zwanym międzyczasie pojawiły się nowe elementy, szczególnie pojęcie nepotyzmu, które najlepiej określiłem wcześniej formułką z przygód Kubusia Puchatka o kolacji na którą przychodzą królik i znajomi królika. Nasz nepotyzm jest ściśle związany z byłą własnością socjalistyczną, także spółdzielczą, której nie chcemy prywatyzować ze względu na możliwość obsadzania stanowisk swoimi ludźmi. Sektor tej własności się rozrasta, a szczególnie kreatywne są samorządy i powołują nowe własne spółki. Przykładowo w Szczecinie ma powstać coś takiego do budowy akwaparku na Gontynce? Z nepotyzmem związana jest biurokracja, która  jest jak największy  żywy organizm na świecie – nie zgadniecie co to – no dobra nie będę Was męczył – to grzybnia! I nasza biurokracja taka jest –nie widać jej a stale rośnie. U nas rozrośnięta biurokracja będzie przyczyną kryzysu. Kryzys zaś pojawia się tam  (na południu Europy), gdzie rządzi lewica postkomusza  mentalnie ( a nie koniecznie rodowodowo).Wzorem (dla np. Napieralskiego) takiego postkomuszego lidera był Zapatero, a Napieralski go tylko parodiował. Pojawienie się kryzysu jest nieuniknione… i słowo PIGS trzeba będzie powiększyć. Walka z kryzysem jest stosunkowo prosta – trzeba bowiem robić odwrotnie niż to co się robiło przed kryzysem. Proste?

Wojciech Olejniczak

Dr hab. Wojciech Olejniczak, informatyk, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, profesor ZPSB 

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088276