strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 3-4/2009

  HOME    Świat Biznesu 3-4/2009    

Na przekór: Pokorne cielęta wybierają rzeźnika

I właśnie Unia Europejska, a w szczególności Niemcy i pomniejsze kraje, same sobie wybrały… GAZPROM. Jak tylko ten ichni gazociąg północny zostanie oddany do eksploatacji, to raz do roku (mniej więcej) o tej samej porze, GAZPROM będzie bezpośrednio zakręcać im kurek i nie będzie potrzebował do tego wcale Ukrainy czy innych krajów trzecich.

Fakt, że nasze rurociągi będą puste, zaś nowe nie będą wybudowane, nie jest w tym felietonie rozpatrywany. Powyższy przykład ma na celu tylko ilustrować strategię GAZPROM-u opartą o leninowską (a więc wiecznie żywą) ideę (1), że kapitaliści „sprzedadzą nam sznur, na którym ich powiesimy”. W dobie globalizacji ta idea została spotęgowana do tego, że nie tylko „sprzedadzą sznur”, ale także „udzielą na niego kredyt, którego oczywiście nie spłacimy, bo ich wcześniej powiesimy”. I już widać jak do tego się rwą nie tylko Niemcy, ale Holendrzy, Francuzi i Anglicy i wpychają w to całą Unię Europejską – chodzi o dofinansowanie z europejskich funduszy. I tylko znowu ta Polska (ze Szwecją tym razem) ma coś „na przeciwko”.

A teraz  przerywam na pewien czas pisanie felietonu i biorę się za scenariusz filmowy o naszym agencie Dżemsie  Bontcie – 0007. Trzy zera świadczą o tym, że ma prawo załaskotać. Niektórzy twierdzą, że Dżems była kobietą. Fabuła jest klarowna. Postanowiono nawodnić Saharę i zlikwidować głód w Afryce. Zapasy wody są w Egipcie zgromadzane przez tamę Assuańską. Jednak, mający dostęp wcześniej do wszystkich tajemnic, ciemny typ Szreder chce ugrać swoje ciągnąc słoną wodę z Morza Śródziemnego. Dziewczyną Bonta jest Andżelina… i wszystko się dobrze kończy.
P.S.W najbliższym numerze Świata Biznesu, powrócę do rozpoczętego tematu mojego felietonu…

Wojciech Olejniczak

(1) "Idee wiecznie żywe". ZPSB. Szczecin 200

Dr hab. Wojciech Olejniczak, informatyk, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, profesor Politechniki Szczecińskiej

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3044427