strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 7-8/2011

  HOME    Świat Biznesu nr 7-8/2011    

Na przekór: Tą razą (jak mówią Poznaniacy) o strategii!

A jak! Ale po co – skoro mamy już dwie? I to zrobione przez obce firmy zewnętrzne, które przyjechały z daleka i wymyśliły koło, a może nawet odkryły Amerykę. Pisanie strategii stało się modne. Jest to produkt medialny skonstruowany bez żadnej myśli przewodniej na wzór koncertu życzeń – tak, aby każdy trafiał w sedno. Jak w piosence Wojciecha Młynarskiego.

Pierwsza strategia dotyczy promocji miasta. To megalomański zbiór pusty {0}. Nazwany w obcym języku i napisany alfabetem czytelnym tylko dla papieża  - ale czy papież tu przyjedzie? Słynne „pływające ogrody”. Jak to słyszę to chciałbym chwycić za rewolwer. Ileż to trzeba tupetu by lansować „pływające ogrody”, gdy nasz prawdziwy ogród, nasza Amazonia (Las Arkoński) tonie (!) i to nie tylko w brudzie, ale dosłownie, bo od 2013 roku utraci zdolność do samoodradzania, pod bystrym okiem posterunku szczecińskiej konnej policji. I tyle o strategii promocji… tylko tych pieniędzy żal.

Wracamy do tej strategii „właściwej”. Po pierwsze nie słyszałem, aby ktoś obcy pisał Sobieskiemu strategię bitwy pod Wiedniem, czy Napoleonowi, czy też Naczelnikowi.

„Wódz” musi mieć strategię w głowie – najlepiej własnej. Jeśli jej nie ma – no to się sięga po protezy zewnętrzne. Rządzić jest bardzo prosto – najlepiej za pomocą palca wskazującego i dwóch słów: ‘tak” i „nie”, które trzeba powiedzieć właściwej osobie, we właściwym miejscu i czasie. A potem nie trzeba już nic robić, tylko czekać „na dowolnie wybranym boku”.

Ogólnie rzecz biorąc istnieją dwie metody dla strategii. Metoda synoptyczna i inkrementalna. Znaczenie tych słów nie jest dla wszystkich zrozumiałe … i o to chodzi. Jeżeli używamy słów obcojęzycznych, to rachunek można zawyżyć o 25%.

Metoda synoptyczna – to strategia przewidująca, ale jak zauważył mistrz futurystyki Stanisław Lem przyszłości przewidzieć się nie da – to, po co pisać taką strategię?

Druga metoda (ta inkrementalna) to strategia poszukująca (okazji, rozwiązań, etc). Zatem skoro przyszłości  absolutnie i obiektywnie przewidzieć się nie da,  to najlepszym rozwiązaniem jest się dobrze do niej przygotować i tu się kłania właśnie podejście inkrementalne.

Ja osobiście na strategiach się nie znam. Nie zmąciłem sobie też umysłu przeczytaniem „naszych” strategii. Zakładam, że jest to zbiór czegoś, co można nazwać białym szumem. Jakby, więc ktoś chciał poważnie zgłębić problematykę strategii – polecam mózg mojej sąsiadki z lewej, pani profesor Anetki Zelek, która jest specjalistką od zarządzania strategicznego.

cdn

Wojciech Olejniczak                             

Dr hab. Wojciech Olejniczak, informatyk, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, profesor ZPSB

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3043900