strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 3-4/2012

  HOME    Świat Biznesu nr 3-4/2012    

Nowoczesna fabryka w Stargardzie

MTU  Polska, spółka należąca do niemieckiego koncernu Tognum, specjalizująca się w systemach napędowych i instalacjach energetycznych, zainwestuje ponad 90 mln euro w fabrykę w Stargardzkim Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii.

Zakład powstanie na działce o powierzchni 20 ha na obszarze objętym Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną i będzie kolejnym dużym przedsiębiorstwem obok japońskiej fabryki opon Bridgestone i zakładu montażowego fińskiej firmy Cargotec.

Budowa fabryki komponentów do silników Diesla marki Tognum MTU rozpocznie się w kwietniu br. Od drugiej połowy 2013 r. ze stargardzkiego zakładu pochodzić będą skrzynie korbowe silnika, głowice cylindrów i elementy wielkogabarytowe. Będą one dostarczane na linie montażowe do centrali w niemieckim Friedrichshafen oraz do fabryk w Aiken (USA) i Suzhou w Chinach, gdzie produkowane są już silniki, systemy napędowe i instalacje energetyczne Grupy Tognum. Ponadto w Stargardzie powstanie centrum badawczo – rozwojowe firmy, w którym inżynierowie i konstruktorzy będą projektować i testować komponenty silników oraz podzespołów elektronicznych dla elementów sterowania i automatyzacji.

Pierwsi pracownicy zatrudniani będą już podczas budowy zakładu, a gdy w 2015 r. firma osiągnie pełną moc produkcyjną w fabryce pracować będzie 220 osób.

Starania, aby niemiecki inwestor zlokalizował swą nową fabrykę w Stargardzie, trwały ponad rok. Ostatecznie tę rywalizację miasto nad Iną wygrało m.in. z Zieloną Górą i niemieckim Schwerinem. Jak twierdzi członek zarządu  Tognum AG Ulrich Dohle, dwa spośród najistotniejszych atutów przemawiających za Stargardem jako nową lokalizacją dla zakładu, to duży potencjał fachowych pracowników oraz bliskość węzłów logistycznych, takich jak położone w niewielkiej odległości dwa porty morskie.

- Nasza oferta okazała się najlepsza - cieszy się Sławomir Pajor, prezydent Stargardu Szczecińskiego. - To jest ogromny sukces nie tylko naszego miasta, ale także regionu i całej Polski. Taka decyzja jest efektem dobrej współpracy z  zarządem województwa, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną  i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Okazaliśmy się odpowiedzialnym partnerem dla przedstawicieli zakładu bardzo zaawansowanego technologicznie.

Grupa Tognum należy do wiodących na świecie producentów silników i systemów napędowych dla statków, ciężkich pojazdów lądowych, szynowych i wojskowych oraz przemysłu naftowego i gazowego. W ub.r. Tognum osiągnęła obrót w wysokości 2,97 mld euro, zatrudniając 10 tys. pracowników. Od września ub.r. większościowy pakiet udziałów w Tognum posiada Engine Holding GmbH, spółka Daimler i Rolls – Royce’a.

- Nowa fabryka w Polsce jest elementem naszej międzynarodowej ekspansji - przyznaje Ulrich Dohle. - Będzie stanowić istotną  część naszej globalnej sieci produkcyjnej, która dzięki niej stanie się jeszcze bardziej ścisła i zarazem bardziej elastyczna. Również w przyszłości będziemy się rozwijać szybciej ,wyprzedzając trendy rynkowe. Przyczynią się do tego w szczególny sposób nasze nowe systemy napędowe, charakteryzujące się niskim zużyciem paliwa, niskimi emisjami oraz długą żywotnością i najwyższymi osiągami.

Aneta Słaba

fot. W Stargardzie powstanie fabryka komponentów do silników Diesla (archiwum)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2982927