strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 1-3/2017

  HOME    Świat Biznesu 1-3/2017    

O dwóch kundlach…

Ten felieton piszę w drodze powrotnej z Pragi i chyba dlatego przypomniał mi się popularny w latach osiemdziesiątych dowcip: „Na granicy w Cieszynie spotykają się dwa kundle, jeden z Polski, drugi z Czechosłowacji. Po co idziesz do nas? - szczeknął czeski pies. Chcę się w końcu najeść. A ciebie co do Polski sprowadza?” – odszczeknął „Polak”. A lecę się wyszczekać do woli! – zamachał ogonem kundel z Czech i pognał przed siebie”.

Czechy to zaskakujący kraj. Kwitnąca gospodarka, wysoka dynamika wzrostu przemysłu (13 proc.), nadwyżka budżetowa (sic!), dług publiczny poniżej 40 proc. PKB, stabilna waluta, niskie bezrobocie (ok. 5 proc.), wyższe niż w Polsce płace (średnia ponad 4,6 tys. zł), rekordowy eksport, ekspansja inwestycji zagranicznych (z Niemiec, Chin, ale także z Polski!). Do tego dochodzi dynamiczny wzrost sektora high-tech i wysoki poziom innowacyjności gospodarki. Nie dziwią więc recenzje czeskiej gospodarki. Według firmy Deloitte, która po raz kolejny przeprowadziła analizę największych przedsiębiorstw w 18 krajach Europy Środkowej, wynika, że najlepiej radzą sobie Czechy, które przewodzą nie tylko w tempie rozwoju gospodarczego, ale także we wzroście przychodów spółek.

Tak więc zdrowa gospodarka i mądre rządy pozwalają Czechom zameldować się w ścisłej czołówce europejskich liderów wzrostu. Ale to nie wszystko, również w innych dziedzinach życia Czechy zaskakują: mniejsza biurokracja, wolność gospodarcza i społeczna, otwartość na inność, sprawny system opieki zdrowotnej, dodatnia stopa wzrostu demograficznego, jeden z najwyższych współczynników wykształcenia w UE i w końcu nawet rozsądny stosunek do wiary i kościoła (w Czechach tylko ok. 13 proc. deklaruje się jako wierzący). Czesi mają też dostęp do tzw. medycznej marihuany i tabletki „dzień po”. Czesi skutecznie poradzili sobie z demonami gospodarek postsocjalistycznych. Konsekwentna dekomunizacja, mądra prywatyzacja, udana restrukturyzacja i liberalizacja, konwertybilność korony czeskiej i otwartość na inwestycje zagraniczne pozwalają im skupić się na przyszłości. To dobra strategia, kontrastująca z polską, polegającą dzisiaj na rozgrzebywaniu przeszłości pod sztandarami renesansu patriotyzmu. Nie słyszałam w Czechach o „reczechosławianiu” gospodarki, o renacjonalizacji czy reindustrializacji. Nie ma mowy w Czechach o powrocie do energetyki węglowej (już ponad połowę energii w Czechach dostarczają źródła atomowe i OZE). Nie słyszałam też o wycince drzew i przekopywaniu kanałów między Wełtawą a Łabą. Nie słyszałam tam o obronie terytorialnej i dezinformacji. Ech!, nie słyszałam też o wstawaniu z kolan i misji reformowania Unii Europejskiej.

Może dlatego Czesi to dziś jeden z narodów, które wysoko oceniają swoją satysfakcję z życia? Może dlatego dochody przeciętnego Czecha stanowią dzisiaj już 80 proc. średniej UE (w Polsce 68 proc.) przy najniższym w UE wskaźniku zagrożenia ubóstwem? Może dlatego polski kundel nadal usiłuje emigrować do Czech, ale czeski już się do nas nie pcha, bo tu poszczekać do woli nie można?!

Aneta Zelek

Dr hab. Aneta Zelek, profesor ZPSB, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3044339