strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 3-4/2012

  HOME    Świat Biznesu nr 3-4/2012    

Odświeżanie wizerunku

„Świat Biznesu” rozmawia z Angeliką Rabizo, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.

Jakie ma Pani plany i pomysły związane z przyszłością Opery na Zamku?

- Na pewno chciałabym odświeżyć nieco wizerunek naszej Opery. Pragnę, by była ona postrzegana jako miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas, rozerwać się, jednocześnie obcując ze sztuką najwyższej jakości. Zależy mi bardzo na tym, aby przyciągnąć do nas młodszego widza. Chciałabym raz w roku wystawiać operę dziecięcą. Miałby to być napisany specjalnie dla nas, krótki, niezbyt trudny utwór, w warstwie treściowej najlepiej wykorzystujący wątki z historii naszego miasta i regionu. Do współpracy przy realizacji takiego spektaklu zamierzam zaprosić szkoły muzyczne, aby wykonawcami były same dzieci. W ten sposób młodym muzykom zapewnimy kontakt z „dorosłą sztuką” i dorosłymi artystami. Natomiast młodzi widzowie, obserwując na scenie swoich rówieśników, być może sami zapragną również spróbować swoich sił w muzykowaniu czy innej aktywności artystycznej.

Wciąż poszukujemy też najlepszej  i najbardziej twórczej formuły dla naszego OPEREAnka jako ważnego  sposobu wtajemniczania dzieci w świat muzyki. Raz na kwartał chciałabym również wystawiać bajkę dziecięcą, przygotowaną przez nasz zespół.

Dostrzegam też duży obszar do zagospodarowania wśród osób, które nie są do końca przekonane do opery. Dlatego chciałabym choć raz podczas tej kadencji przygotować coś, co przyciągnie do nas te osoby. Mam na myśli rock operę, która pozwoli dostrzec, że ta dziedzina sztuki przyjmuje również mniej klasyczne formy. Oczywiście, nie zapominamy o naszej dotychczasowej publiczności i nadal będziemy „dopieszczać” ją klasyką na jak najlepszym poziomie.

Ostatnio jednak Opera na Zamku nie może chyba narzekać na frekwencję? Bilety na ostatnią premierę, czyli „Zemstę nietoperza”, są wyprzedane... Można odnieść wrażenie, że opera stała się wręcz modna. Odczuwa to Pani?

- Zauważyłam, że odkąd artystów wziął pod swoje skrzydła Wojciech Semerau-Siemianowski, dyrektor artystyczny i tchnął w tę instytucję młodego ducha, znacznie atrakcyjniejszy stał się  repertuar Opery, co przyciągnęło wielu nowych widzów. Rzeczywiście, patrząc na ostatnie premiery i zainteresowanie nimi, można stwierdzić, że opera stała się modna. Jednak to nie wystarczy, nie możemy spocząć na laurach. Statystyki pokazują bowiem, że od 2006 roku w naszym województwie systematycznie spada liczba imprez kulturalnych, a także widzów. To oznacza, że nie wystarczy rozwijać się swoim tempem, małymi krokami, żeby nadążać za innymi ośrodkami, które niestety nadal znacznie nas wyprzedzają. Mam jednak nadzieję, że moje wcześniejsze doświadczenie w zarządzaniu i nowe pomysły, w połączeniu z wizjami i dorobkiem mojego zastępcy oraz faktem, że mamy w zespole artystów - ciekawe sceniczne osobowości, sprawią, że już niedługo Opera na Zamku będzie wymieniana w jednym rzędzie z innymi tego typu instytucjami w kraju.

Jakich zmian może spodziewać się zespół Opery pod Pani rządami?

- Widzę w tym zespole olbrzymi potencjał. Kiedy spotkaliśmy się pierwszy raz, zobaczyłam ludzi z iskierkami w oczach, którzy czekają na zmiany i świeże pomysły. Na pewno będę robić wszystko, aby poprawić warunki ich pracy. Oczywiście, pewnych ograniczeń nie przeskoczę. Zawsze tym największym są finanse i w przypadku naszej Opery one są dość mocnym hamulcem rozwoju. Ale na przykład jednym z moich pomysłów jest zwiększenie naszej aktywności artystycznej w okresie letnim. Chcę, żeby Opera na Zamku była bardziej widoczna w miejscowościach nadmorskich i wpisała się ciekawą ofertą kulturalną, w morski charakter regionu. Oznacza to w pewnym stopniu symboliczne „zejście z piedestału” i pojechanie do widzów tam, gdzie oni odpoczywają. Jestem przekonana, że będzie to z korzyścią dla nas wszystkich, gdyż grając więcej, w tym tradycyjnie raczej „martwym” okresie, artyści będą mieli szansę więcej zarobić, a instytucja znacznie poszerzy swoje grono odbiorców.

Czy ma Pani swój ulubiony utwór, o którym marzy Pani, żeby wystawić go w Operze na Zamku?

- Nie mam ulubionej opery, gdyż z muzyką, podobnie jak z zapachami, jest tak, że mamy wiele pięknych kompozycji, z których trudno wybrać tę najpiękniejszą. Marzę jednak o tym, aby niezależnie od tego, co będziemy wystawiać, zawsze było to wykonane na najwyższym poziomie. Hołduję zasadzie, że albo robimy coś na sto procent, albo należy się poddać i zająć się czymś, co wychodzi nam lepiej. W moim przypadku o poddawaniu się nie ma mowy, gdyż zbyt wiele osób we mnie uwierzyło i na pewno nie zamierzam ich zawieść.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała : Łucja Pawłowska
Fot.(archiwum)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088971