strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 1-3/2017

  HOME    Świat Biznesu 1-3/2017    

Odwaga staniała, rozum podrożał

Autorem powyższej sentencji był – przed 60 laty - krytyk literacki i publicysta Artur Sandauer. Era zawirowań, turbulencje, chaos, niepewność, strach, stare i nowe zagrożenia, płynna nowoczesność, emocje, wszechobecna kruchość… Jest się czym martwić, jest o czym myśleć. Trzeba wierzyć, że znowu rozum – jak to czasem (niestety nie zawsze!!!) bywało – podrożeje…

Chociaż byłem wtedy (trochę…) młodszy, podobnie jak wielu reprezentantów mojej generacji, jednak przesadnie nie tęsknię za czasami PRL, podobnie jak zresztą za patologiami III RP. „Ale to już było i nie wróci więcej” (?). Koncepcja tzw. IV RP też mnie nie porywa. Próbuję być nadal optymistą, nadal nie tracę nadziei na tzw. merytokrację . Pojęcie to, zaproponowane przed kilkudziesięciu laty przez brytyjskiego socjologa Michaela Younga, oznacza system, w którym pozycje zależne są od kompetencji, czyli połączenia inteligencji i edukacji. Merytokracja jest przeciwieństwem władzy budowanej na podstawie członków rodziny (nepotyzm), klasy (oligarchia partyjna) czy narodowości (nacjonalizm).

Po wojnie podobno mawiano w stolicy: „Cyryl jak Cyryl, ale te Metody”… Cele jak cele (bywają słuszne), ale te metody, ten styl… Stronniczość (czyli partyjność) polityków i prokuratorów nie robi już od dawna wrażenia, oni z definicji „oszczędnie gospodarują” prawdą („przekaz dnia”). Tak bywa też z niektórymi dziennikarzami. Zdumiewać natomiast, a może nawet oburzać, powinna prostacka tendencyjność niektórych (niezawisłych?) sędziów, niektórych adwokatów i niektórych tzw. ekspertów. Poglądy i sympatie to jedno, szacunek dla profesjonalizmu to drugie.

Rzetelnie (!) opisywać, mierzyć, objaśniać, porównywać, oceniać, przewidywać, proponować, formułować sygnały wczesnego ostrzegania… To główne powinności akademickich badaczy zajmujących się ekonomią, finansami, zarządzaniem. Jedną z możliwości jest budowanie scenariuszy. W literaturze jest ich niemało: od umiarkowanie optymistycznych po pesymistyczne (mawia się, że pesymista to dobrze poinformowany optymista). Jednym z autorów jest James Rickards. W ostatnich latach po polsku ukazały się jego trzy książki o systemach walutowych. Główna myśl Rickardsa jest taka: globalny kryzys finansowy, znacznie potężniejszy od paniki z roku 2008, jest tylko kwestią czasu, może zdarzyć się wkrótce lub za rok czy dwa.

PS Wszystko można zrobić lepiej… Dialog, czyli rozmowa z tymi, którzy mają inne zdanie, mądry kompromis to w Polsce dobra rzadkie… Umiejętność odróżniania tego co naprawdę ważne od tego, co zasługuje tylko na ignorowanie. Pisałem już nie raz: przyszłość należy do kobiet. Sławna Oriana Fallaci swoją książkę (pamflet), napisaną w reakcji na ataki terrorystyczne 11 września 2001, zatytułowała: „Wściekłość i duma”. Zdaje się, że te skrajne uczucia towarzyszą od kilkunastu miesięcy wielu Polakom. Ile wściekłości, ile dumy? Chciałbym być kiedyś dumny z Polski i z Polaków. Nie tylko ja.

Stanisław Flejterski

Prof. dr hab. Stanisław Flejterski, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w problematyce finansów i bankowości. Członek Komitetu Nauk o Finansach PAN (2007-2018)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3044361