strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 8-9/2013

  HOME    Świat Biznesu nr 8-9/2013    

Operowe lato pod gołym niebem

Brawurowy „Robinson Crusoe” rozbawił szczecińską publiczność do łez, a najlepsi tenorzy jak co roku zawładnęli jej sercami. Przed nami natomiast magiczny koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…”.

Na sezon letni Opera na Zamku postanowiła opuścić „mury” swojej obecnej siedziby i przenieść się w plener. Przygotowała  z tej okazji iście letni repertuar. Mowa przede wszystkim o polskiej premierze opery komicznej Jacques’a Offenbacha – „Robinson Crusoe”. Czyż może być cos bardziej wakacyjnego, niż opowieść o niezwykłych przygodach dzielnego żeglarza i podróżnika, który porzuca swoje codzienne życie w Bristolu i wyrusza w świat ku wielkiej przygodzie?

Szczecińskiej publiczności ten wakacyjny nastrój najwyraźniej przypadł do gustu, bo w Teatrze Letnim w trakcie premiery, co rusz rozbrzmiewał gromki śmiech. Szczególnie w pierwszym akcie, w którym bohaterowie często odnosili się w swoich rozmowach do Szczecina. Pierwsza roztaczała wizje miasta, jakie zachowała w pamięci: pięknego, bogatego, rozwijającego się, rządzonego przez uczciwych i mądrych polityków. Druga, dość bezlitośnie konfrontowała jej wyobrażenia z szarą rzeczywistością, ku uciesze publiczności. W ten sposób ciotka dowiedziała się między innymi, że w grodzie Gryfa nie ma akwaaparku, a jej ukochana opera nie mieści się już w Zamku, lecz w namiocie, w którym doskonale słychać przejeżdżające tramwaje.

Oprócz warstwy narracyjnej „Robinson” to także wybitne dzieło muzyczne. Choć lekkie w odbiorze, jest jednak niezwykle wymagające pod względem wokalnym. Partię Piętaszka (jest to kolejna w dorobku kompozytora „spodenkowa” rola napisana dla kobiety) w szczecińskim spektaklu wykonuje brawurowo Małgorzata Kustosik. Całą zresztą obsada błyszczała, nie tylko talentem komicznym, ale przede wszystkim wokalnym. Jak zwykle kroku dotrzymywała im orkiestra Opery na Zamku pod batuta Piotra Deptucha.

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o odtwórcy głównej roli – Wojciechu Sokolnickim, na co dzień związanym z poznańskimi scenami muzycznymi. Wysiłek i zaangażowanie z jakim artysta wcielił się w tytułową postać szczecińska publiczność doceniła zarówno 22 czerwca, podczas premierowego spektaklu, kiedy nagrodziła całą obsadę owacjami na stojąco, ale także tydzień później, podczas XV Wielkiego Turnieju Tenorów, który Sokolnicki, głosami publiczności, wygrał.

W szranki z nim stanęło siedmiu innych śpiewaków z różnych stron świata, jednak już po pierwszej rundzie, można było zauważyć, że to młody tenor z kotylionem o numerze szóstym, skradł serce publiczności. W czasie swojego pierwszego występu zaśpiewał arię Cavaradossiego z III aktu opery „Tosca” Giacomo Pucciniego. Na drugi występ wybrał pieśń włoską „Con te partiro” Francesco Sartoriego. Ostatecznie do kosza z jego numerem trafiło aż 631 czerwonych róż i 10 tys. zł.

Nagrody otrzymali także: Łukasz Załęski – wyróżnienie od Stowarzyszenia Miłośników Opery i Operetki dla najmłodszego uczestnika oraz Irakli Murjikneli wyróżniony przez orkiestrę za najlepszą współpracę. Tradycyjnie dyrektor Opery wybrała śpiewaka, który otrzyma nagrodę specjalną, czyli propozycję angażu w produkcji Opery na Zamku. I tu widzów czekała niespodzianka. Angelika Rabizo, nie mogąc wybrać jednego zwycięzcy, wskazała aż dwóch śpiewaków: Iraklija Murjikneli oraz Federico Lepre.

Miłośników muzyki klasycznej czeka niebawem jeszcze jedno niezwykłe wydarzenie. Tradycyjnie już, w magicznej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego, 4 sierpnia  o godz. 21, odbędzie się koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Zabrzmią dla nich dwa utwory: „Requiem” Alfreda Schnittkego i „Holzwege” Tomasza Sikorskiego.

(ŁP)

Fot. Brawurowy „Robinson Crusoe” rozbawił szczecińską publiczność do łez (W.Piątek)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2981544