strona główna
  Perły Biznesu 2018: fotowoltaika z Selfy i Paweł Fornalski, prezes IAI S.A.

Znamy laureatów 15. edycji konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego organizowanego przez naszą redakcję

WIĘCEJ>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
"Świat Biznesu" nr 9-10/2011

  HOME    "Świat Biznesu" nr 9-10/2011    

Podziemne skarby Istrii

Chorwacka Istria to nie tylko atrakcje, jakie gwarantuje Adriatyk - plaże, jachty i  nurkowanie. W głębi lądu turyści też mają co zobaczyć i gdzie zostawić pieniądze.

Krajobraz Istryjski kształtują gaje oliwne i winnice. Nic więc dziwnego, że domowe oliwy różnego rodzaju (smakowe, zwykłe) kupić tam można na każdym kroku. Podobnie jest z winem, które można nabyć prosto z dystrybutora, w litrowych butelkach. Dwumetrowe, stalowe cylindry z trunkiem stoją na targowiskach (cena - od ok. 7 zł za litr). Jednak przed zakupem warto je przetestować - nie wszystkie bowiem są dobre. Najbardziej znane lokalne wino istryjskie to Malvazija. Sprzedawcy często proponują też nalewki owocowe, które mogą być świetną alternatywą dla najczęściej kojarzonej z Chorwacją rakiją.

Istryjskim skarbem są jednak trufle. Kosztują ok. 70 zł za 50 gram. Można je kupić na każdym targowisku i w każdym większym sklepie. Warto wybierać te z lodówek i  nie pomylić prawdziwych, całych trufli z tartufi, czyli mieszanką trufli z pieczarkami lub innymi grzybami. Jako że trufle dodaje się do wszystkiego, kupić można truflowe sery, kiełbasy, oliwy, sosy z truflami. Tarte trufle można zamówić w restauracji jako dodatek do makaronu lub pizzy. Kupując trufle, które chcemy przyrządzić w domu, warto zaopatrzyć się przy okazji w nietypowe włoskie makarony, które świetnie pasują do tych podziemnych grzybów i są o wiele tańsze niż w Polsce.
Co jednak, gdy chcemy zjeść na miejscu? Urokliwe, turystyczne uliczki i nabrzeża w centrach miast opanowane są w większości przez podobne do siebie restauracje serwujące pizzę, makarony i owoce morza.

harakteryzują je: kiepski stosunek jakości do ceny (70 zł za pięć niedużych langustynek i kilka plastrów smażonych ziemniaków) i uśmiechnięci kelnerzy w niby-eleganckich białych koszulach i muszkach. Co innego, gdy przejdziemy się na obrzeża istryjskich miejscowości lub przejedziemy się w głąb półwyspu. Tam można porozmawiać z właścicielami lokali w luźnej atmosferze, skosztować świeżo przygotowanych dań dnia (np. zup), które pozwalają poczuć domowe smaki północnej Chorwacji. Wypad w głąb lądu ułatwi przewodnik Istria Gourmet, który można znaleźć w punktach informacji turystycznej lub ściągnąć ze strony istra.hr. Znajdują się w nim mapy, adresy i opisy winnic, gajów oliwnych i restauracji z całego półwyspu. W sam raz gdy znudzi nam się siedzenie na plaży.

(WA)


Fot. Urokliwe ulice Porecu
Fot. wicz

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2806617