strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 7-8/2011

  HOME    Świat Biznesu nr 7-8/2011    

Pokochaliśmy muzykę świata

Kolejna edycja Szczecin Plus Music Fest pokazała, że szczecinianie kochają muzykę i są ciekawi nowych dźwięków. Organizatorzy udowodnili natomiast, że w Szczecinie można zrobić imprezę na światowym poziomie.

Cykl koncertów rozpoczął się już w marcu i to od razu z wielką pompą. Występ Bassekou Kouyate z Mali w Filharmonii Szczecińskiej miał być zaledwie wstępem do właściwego festiwalu, a tymczasem okazał się jednym z jego najjaśniejszych punktów. Muzyk, zwany również wirtuozem ngoni - tradycyjnego instrumentu z Zachodniej Afryki, przyjechał do Szczecina ze swoim zespołem Ngoni Ba, w którego skład wchodzi m.in. jego żona, wokalistka - Ami Sacko. Barwna eksplozja afrykańskich dźwięków wygrywanych na ngoni i innych instrumentach oraz tradycyjne pieśni wykonywane przez mistrza i jego żonę w finale porwały szczecinian do autentycznego, żywiołowego tańca pomiędzy rzędami krzeseł.

Tango milonga i filigranowa Ayo

Kolejny majowy koncert przeniósł nas w klimat zmysłowego tanga, namiętnej miłości i knajpianych romansów. Na zamkowym dziedzińcu wystąpił Juan Carlos Caceres z zespołem. 75-letni artysta, nazywany żywą legendą muzyki argentyńskiej, przyjechał do Polski po raz pierwszy i wydawał się być żywo zainteresowany odbiorem swojej twórczości przez Polaków, uważnie obserwując reakcje publiczności na kolejne utwory. Ta nie szczędziła wyrazów uznania, raz po raz przerywając występy gromkimi oklaskami. Podczas koncertu usłyszeć można było różne rodzaje tanga: od candombe po milonga. Nieco młodsza publiczność wypełniła natomiast zamkowy dziedziniec podczas koncertu Ayo. Jest ona znana szerszej publiczności przede wszystkim z hitu „Down on my knees”, który często emitowały polskie rozgłośnie radiowe. Na koncercie go nie zabrakło, choć dopiero na bis. Podczas występu wokalistka prezentowała natomiast głównie utwory z najnowszej płyty „Gravity At Last”, utrzymane w nieco bardziej rockowym stylu. Koncert opóźnił się co prawda o kilkanaście minut, ale widzowie nie mieli pretensji do artystki, kiedy filigranowa dziewczyna z gitarą oświadczyła, że musiała pójść do Galaxy po jedzenie dla swojego dziecka. Publiczność już po kilku numerach, zachęcana przez gwiazdę, podniosła się z ławek i wtórowała jej w śpiewaniu.

Bosa Evora i boski Botti

W czerwcu do Szczecina zawitała po raz kolejny ta, na którą niektórzy czekali od sześciu lat, kiedy po raz pierwszy usłyszeli ją na koncercie w hali MTS. Cesaria Evora - niekwestionowana królowa muzyki świata. Tym razem, przy pięknej pogodzie i niemal pełnej widowni, zaśpiewała dla szczecinian w Teatrze Letnim. Jak zwykle na boso, jak zwykle dostojna i spokojna, bez specjalnych efektów i sztuczek - swoim śpiewem na półtorej godziny zahipnotyzowała publiczność. Pomiędzy kolejnymi piosenkami paliła papierosa albo zachęcała publiczność do tańca, sama wykonując kilka tanecznych kroków. Widzowie dali się namówić, jednak dopiero pod koniec koncertu. Podczas bisów przed sceną zebrał się już spory tłumek tancerzy, którzy dali się porwać gorącym rytmom. Cykl koncertów zwieńczył występ Chrisa Botti - najbardziej rozchwytywanego artysty jazzowego ostatnich lat.

Łucja Pawłowska

fot. Łucja Pawłowska

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3043935