strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 7-8/2011

  HOME    Świat Biznesu nr 7-8/2011    

Pół miliarda PŻM

490 mln zł netto to wynik finansowy grupy kapitałowej Polskiej Żeglugi Morskiej za rok 2010.

Bilans ten to suma wyników PŻM oraz wszystkich spółek, należących do Grupy PŻM.

- Dobry wynik finansowy Grupy to rezultat korzystnego rynku frachtowego w ubiegłym roku – tłumaczy Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM. - Środki wypracowane w ubiegłym roku zostaną przeznaczone m.in. na duży program inwestycyjny PŻM realizowany przez przedsiębiorstwo.

Dla porównania, w roku 2009 PŻM zarobił 105 mln zł. - W 2011 rynek międzynarodowych przewozów morskich jest niestety gorszy, więc i powyższy wynik trudny będzie do powtórzenia – tłumaczy Krzysztof Gogol. - Jest to specyfika każdej firmy żeglugowej, gdzie wyniki - oprócz sprawności zarządzania - uzależnione są od wysokości stawek frachtowych, na które armatorzy nie mają wpływu.

Aktualnie flota PŻM składa się z 76 statków, w tym 69 masowców, czterech promów i trzech siarkowców. Ich łączna nośność to około 2,5 mln DWT. W tym roku PŻM zamierza włączyć do swojej floty dziesięć nowych statków.  Ten rok jest rekordowy, jeśli chodzi o dostawy nowego tonażu w PŻM. Polska Żegluga Morska znajduje się w połowie realizacji swojego programu odnowy tonażu przewidzianego do realizacji w latach 2005-2015. W 2011 roku planowanych jest 17 remontów statków Grupy PŻM (15 masowców, 1 siarkowiec i prom „Wolin”). Większość z tych remontów zostanie przeprowadzona w kraju, głównie w Stoczni Remontowej „Gryfia” oraz Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. W związku z powiększającą się flotą, tym roku PŻM zamierza zatrudnić około 400 osób, w załogach pływających.

W okresie od stycznia do końca maja br. statki PŻM przewiozły łącznie 8 mln ton ładunków, w tym najwięcej zbóż - 2,2 mln ton, węgla i koksu - 1 mln ton oraz nawozów sztucznych - 0,7 mln ton. Głównym partnerem handlowym PŻM w Polsce są Zakłady Chemiczne „Police”.

KZ

Fot. Flota PŻM składa się z 76 statków, a w bieżącym roku zwiększy tonaż o 10 nowych jednostek.(archiwum)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3043898