strona główna
  Znamy laureatów Pereł Biznesu 2020

Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu. Nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego przyznane zostały w dwóch kategoriach – Osobowość Biznesu 2020 i Wydarzenie Gospodarcze 2020. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy 7 września podczas gali w hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Poznaj laureatów>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 5-6/2009

  HOME    Świat Biznesu 5-6/2009    

Polacy i Litwini o biznesie

3 kwietnia w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego odbyło się pierwsze polsko-litewskie forum gospodarcze w którym wzięli udział przedstawiciele ambasady Litwy w Polsce, biznesmeni i samorządowcy z województwa zachodniopomorskiego i Litwy.

O kontaktach gospodarczych Polski i Litwy mówił podczas swojej prezentacji Virginijus Matuolis, attache ds. handlowych ambasady Litwy.

-Obroty handlowe pomiędzy naszymi krajami osiągnęły w 2008 roku poziom 3 mld euro. (2 mld wynosi polski eksport na Litwę) – mówił.

-Na Litwie znajduje sie największa polska zagraniczna inwestycja – rafineria Orlenu w Możejkach. Największym zaś litewskim inwestorem w Polsce jest firma Sanitas, specjalizująca się w produkcji materiałów opatrunkowych.
Litwa stwarza korzystne warunki dla inwestorów. Przykładem na to jest niższy niż w Polsce koszt założenia spółki gospodarczej oraz, możliwość zainwestowania w jednej z trzech specjalnych stref gospodarczych. O zaletach wypoczynku w Druskiennikach mówiła z kolei Kristina Miskiniene, wiceburmistrz tego uroczego uzdrowiska.

W trakcie forum uczestnicy obu stron mówili o wciąż nie wykorzystanych szansach wzajemnej współpracy gospodarczej i turystycznej, szczególnie odnosi się to do kontaktów miedzy portami w Szczecinie i Kłajpedzie. Wciąż też niewielki jest też ruch  turystyczny, któremu na przeszkodzie staje brak wygodnego połączenia lotniczego i kolejowego ze Szczecina do stolicy Litwy Wilna.

wab

fot. mab

Fot. Prezydium Forum: (od lewej) Wiesław Wierzchoś, konsul honorowy Litwy w Szczecinie, Valdas Lastauskas, radca – minister ambasady Republiki Litewskiej w Polsce, Marcin Zydorowicz, wojewoda zachodniopomorski.

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3354807