strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 11-12/2011

  HOME    Świat Biznesu nr 11-12/2011    

Polsko-chińska dekada

Władze, naukowcy, działacze gospodarczy i przedsiębiorcy chińskiej prowincji Guangdong spotkali się ze swoimi zachodniopomorskimi odpowiednikami.

Trzydniowa wizyta chińskiej delegacji w Szczecinie (23-25 października) związana była z dziesięcioleciem współpracy województwa zachodniopomorskiego i prowincji Guangdong.

- Interesuje nas import urządzeń mechanicznych i elektrycznych, produktów chemicznych  i surowców. My natomiast będziemy kontynuowali eksport elektroniki i tekstyliów - mówi o kierunkach wymiany handlowej Wu Jun, wicedyrektor Wydziału Handlu Zagranicznego Prowincji Guangdong i zaprasza polski biznes do bezpośrednich inwestycji w prowincji, Licząca 104 mln mieszkańców prowincja Guangdong dysponuje rozwiniętym przemysłem i 143 portami, które składają się na 30 proc. zdolności przeładunkowej Chin. Władze deklarują coraz większe otwarcie i ułatwienia dla biznesu i zapraszają m. in. do wzięcia udziału w największych w Chinach targach, które odbywają się w Kantonie.

- Obroty handlowe między prowincją Guangdong a Polską wzrosły w ciągu dziesięciu ostatnich lat 11-krotnie do ponad 2 mld dolarów rocznie - zwraca uwagę gubernator Huang Huahua.

Jest to jednak wymiana asymetryczna. Wartość polskiego eksportu wynosi bowiem zaledwie ok. 10 proc. wartości importu. Udział w nim województwa zachodniopomorskiego nie jest znany.

W trakcie wizyty chińskich gości podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim i Uniwersytetem Studiów Zagranicznych w Kantonie. Już dziś naukowcy z obu uczelni prowadzą wspólne badania geofizyczne na Morzu Południowo – Chińskim. Umowa przewiduje m.in. wymianę studentów i doktorantów.

mab

Fot. Umowę o współpracy podpisali rektorzy obu uczelni: Lech Witkowski, prorektor US i Pang Fanquan, rektor USZ z Kantonu (Jerzy Giedrys)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2981552