strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 4-5/2015
Pomorze Zachodnie - jakie cudne, skok w bok trochę

Rzecz będzie o szczecińskim paszteciku. Rozmnożyło się nam na cudownym Pomorzu Zachodnim, zmierzającym do klasy „C”, firm opowiadających o innowacjach. Jest ich więcej niż samych innowacji. Fajnie jest opowiadać bajki o innowacjach za unijną kasę. Unia lubi innowacje do granic absurdu. Podobnie zresztą jest z różnymi krzemowymi dolinami - choć na świecie jest tylko jedna - niepowtarzalna. Ale nie u nas - co nam szkodzi inwestować w mury zamiast głowy. Chcecie o tym porozmawiać - zapraszam na leżankę.

Tymczasem wracamy do szczecińskiego pasztecika, który ma rodowód ukraiński. Dalej będzie o innowacjach w szczecińskim paszteciku - zupełnie za darmo, co może nie jest z mojej strony etyczne, bo odbieram kasę tym firmom co to opowiadają... itd. Szczeciński pasztecik, jak pamiętam, poczynił istotne postępy - jest miło, czysto i trzy smaki. Jest rozpoznawalny, także w Polsce. Ale czy nazwa została zarejestrowana? Dalej można go popijać tylko barszczykiem czerwonym, który także kojarzy się z sokiem z buraka - a to już skojarzenie pejoratywne. Trzeba innowacyjnie coś z tym zrobić - tylko z nową nazwą, np. nasz barszczyk? Standardowego zestawu nie daje się konsumować na stojąco lub na „idąco”. Wystarczy zmienić kubek i żałosną serwetkę na paszteciku... i w drogę. Mamy już mobilny zestaw pieszo-rowerowy.

Zastanówmy się co innego obok barszczu, może bulion lub rosół lub coś innego (?), ale na Boga nie z torebek! Słabą stroną obecnych pasztecików jest to, że są tylko wytrawne - to znaczy, że nie słodkie. I tu duże pole do popisu od marmolady do jakiegoś ajerkoniaczku? (jak się to pisze?) Co teraz ma zrobić właściciel marki? Jaki ma plan ekspansji? Czym wzbogacić ofertę - np. ten słodki pasztecik popijamy tylko polskim winem z Barlinka? I co dalej - zatrudnić firmę opowiadającą o innowacjach, wystąpić o kasę do UE... i wierzyć że się uda wprowadzić paszteciki dla ludu pracującego Pomorza Zachodniego. Mógłbym pisać jeszcze dalej, ale za dużo dobrych pomysłów szkodzi. A to co napisałem, to jest satyra na firmy gadające o innowacjach. Chętnie pogadam natomiast z właścicielem firmy o przyszłości tego wspaniałego produktu!

Wojciech Olejniczak

Dr hab. Wojciech Olejniczak, profesor ZPSB, informatyk, rektor senior Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu 

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088432