strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 12/2014

  HOME    Świat Biznesu 12/2014    

Pomorze Zachodnie - jakie cudne, tylko po co?

Wiemy już z poprzednich dwóch odcinków mojego cyklu felietonów, że nad naszym Pomorzem Zachodnim ciąży klątwa Churchilla o polskiej gęsi, która dławi się ziemiami zachodnimi, tzw odzyskanymi. Stajemy się już nie Polską B., lecz Polską C, czyli kresami zachodnimi. Powód: nieudacznictwo władz centralnych. Sytuacja będzie się nawarstwiać, aż osiągniemy muliste dno, od którego trudno będzie się odbić. Już widać brak S3 do Świnoujścia i do Czech, ale jest A4 do zamkniętej na lata Ukrainy.

No dobra... jedziemy dalej. Po upadku byłych socjalistycznych przedsiębiorstw państwowych (z czynnym udziałem ich załóg, które miast ratować firmy - woleli krzyczeć „złodzieje”, zamykać do więzienia i wierzyli, pożal się Boże, doradcom) - pozostała przynajmniej czysta sytuacja: rodzi się kapitalizm w oparciu o nasze własne przeważnie małe i średnie firmy, które od kilku kwartałów (jak wskazuje niechciany, przez władze lokalne, Zachodniopomorski Zegar Koniunktury) mają, no właśnie, koniunkturę na plusie - fenomen. Wniosek jest taki: ten zapyziały region będzie się rozwijał i rozwijał się dotychczas tylko własnymi siłami - siłami małego i średniego biznesu!

Dlatego, jak już nowo wybrane władze dogadają się co do wiadomego pomnika na Placu Żołnierza – proponujemy postawić pomnik szczecińskiemu, rodzimemu biznesowi, pomnik The Art of Bussines! Sformułowanie prof. Anety Zelek. Idea moja i prof. Antoniego Nowakowskiego (że na szczyt biznesu ciężko się dostać, ale łatwo spaść), wykonanie prof. Ryszard Wilk. To się ludziom biznesu należy, i w „Świecie Biznesu”, jako pierwszym, prezentujemy projekt tego pomnika. To już czas!

Wojciech Olejniczak

Dr hab. Wojciech Olejniczak, profesor ZPSB, informatyk, rektor senior Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu  

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2981583