strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 8-9/2014

  HOME    Świat Biznesu nr 8-9/2014    

Pomorze Zachodnie – jakie cudne!

Będzie ostro, będzie pikantnie, będzie bolało. Ale tak już mam. W sumie to u nas Panie ludzie spokojne jakieś. Jednak, jak się zdenerwują to zmieniają Polskę - tak jakoś z Gdańskiem - ale za nic! O pardon, parę razy coś jednak dostali: trochę ołowiu, pałami, gazem... i kilkanaście "Leningradów" od towarzyszy radzieckich, za pośrednictwem towarzysza Gierka (którego rok jakby obchodzimy teraz), za właściwą odpowiedź na pytanie: "pomożecie?". A teraz? Teraz to nawet nasz były ziomal Napieralski nie chce rano przynieść jabłek. Inny Pan oferuje za to szczaw i mirabelki- polecamy się uniżenie. Ludzie, Panie, też u nas w zasadzie dobrzy - pierwsze miejsce w oddawaniu organów do przeszczepów w Polsce (!) - choć żarliwość katolicka raczej jakby słabsza. Ja tu mieszkam te 50 lat - wyemigrowałem z poznańskiego i tak już zostałem.

Co się zatem stało, że cudowne Zachodniopomorskie stacza się do rewirów Polski "C"? (Ten termin u Pani Bieńkowskiej nie istnieje). Jak się zaczęła tu ta nasza historia...? Już Mieszko I pod Cedynią... , no nie zaczniemy później. Nijaki winston churchil ( piszę tak jak mówił nijaki Gustlik z czterech pancernych, że o psie nie wspomnę) powiedział prorocze słowa, że "polska gęś się udławi ziemiami zachodnimi", a Stalin ( z sympatii dla Polski zapewne) go nie słuchał i dołożył nam jeszcze większy kłopot - Świnoujście, do którego latem lepiej jechać przez NRD, bo nie mamy tunelu, choć Prezydent Żmurkiewicz dwoi się i troi aby tunel nie pozostał w pięknej miejscowości Obietnice Wielkie, sprawa jest polityczna bądź co bądź dotyczy integralności terytorialnej Polski... i dziwię się, że zwykle tak dociekliwy i przenikliwy Brudziński jest tu ślepy? Pewnie jest zajęty utrzymaniem aby była państwowa na wieki PŻM? Pewnie zaraz mi dowali w kropce nad "J". A ja mam to gdzieś.

Wracamy do początku wątku, który sprawdził się churchilowi co do słowa ( dość swobodny cytat z kabaretu starszych panów). O ile Polska jako tako pałęta sie we wskaźnikach tuż przed Bułgarią i Rumunią (a za Litwą, Łotwą i Estonią, że o Czechach, Węgrzech itd. nie wspomnę) - to nasze Pomorze Zachodnie ( ale także reszta tzw. odzyskanych - bez ich stolic) plasuje się w bliskim sąsiedztwie z Mołdawią ! Wniosek: - Zachodniopomorskie przez całe 25 lat przemian osiągnęło wskaźniki charakterystyczne dla dzisiejszego kryzysu w Polsce. Innymi słowy , cytując towarzysza Piotra Jaroszewicza - osiągnęliśmy WZROST UJEMNY! Jest też dobra wiadomość: -z tak niskiego poziomu kryzys nie groźny. No bo co gorszego może spotkać Somalię czy np. Abisynię – a na takim mniej więcej miejscu jak te kraje na świecie, jesteśmy w Polsce.

CDN

Wojciech Olejniczak

Dr hab. Wojciech Olejniczak, profesor ZPSB, informatyk, rektor senior Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu  

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088297