strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 8-9/2016

  HOME    Świat Biznesu 8-9/2016    

Pomorze Zachodnie potrzebuje inwestycji

Piotr Jania, wojewoda zachodniopomorski, o inwestycjach w regionie, funduszach unijnych i kibicowaniu polskim piłkarzom.

W jaki sposób widzi pan rewitalizację przemysłu stoczniowego?

Pierwsze działania zostały już podjęte – rząd przygotował ustawę stoczniową, która teraz jest procedowana w parlamencie. Naszym celem jest odbudowa przemysłu stoczniowego. I wydaje mi się, że idziemy w dobrym kierunku. Powstało już konsorcjum stoczniowe. Teraz przymierzamy się do budowy dwóch promów, które - jak zapowiedział na Międzynarodowym Kongresie Morskim Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - zasilą terminal w Świnoujściu. Na liniach promowych do Szwecji mamy duży wzrost przeładunków, rocznie około 10-proc., a promy, które teraz pływają, są za małe. Budowa tych jednostek jest dużym wyzwaniem, ale to dopiero początek drogi. Liczę, że uda się nam odtworzyć w Szczecinie budowę statków, gdyż mamy za sobą doświadczonych stoczniowców.

Czy już wiadomo, jakie prace przy budowie promów będą wykonywały zachodniopomorskie stocznie, a jakie trójmiejskie?

List intencyjny, który został podpisany podczas Kongresu Morskiego w Szczecinie, to dopiero pierwszy krok. Przed nami kolejne ustalenia. Kadłuby będą robione na pochylni Wulkan w Szczecinie, bo mamy takie możliwości technicznie. Bardzo ważne prace związane z wyposażeniem promów też powinny być robione w Szczecinie. Zlecenia rządowe pozwolą rozwinąć przemysł stoczniowy i pozyskiwać kontrakty na budowę kolejnych statków. Wierzę, że za parę lat będziemy mieli w Szczecinie co najmniej dwanaście wodowań w ciągu roku. Kiedyś tak właśnie było.

Niedawno został oddany do użytku gazoport w Świnoujściu. Nadal jednak nie są zrealizowane dwa inne projekty – dokończenie drogi ekspresowej S3 i budowa tunelu w Świnoujściu.

Ale decyzja w sprawie tunelu już zapadła. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na tę inwestycję, a zgodnie z deklaracją rządu pieniądze na tunel się znajdą. Jestem przekonany, że kiedy będę kończył swoją kadencję, budowa tunelu będzie już trwała. Będziemy też mieli drogę ekspresową S3 na całym odcinku od Świnoujścia do granicy z Czechami. Szczecin i Świnoujście są częścią korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk i dlatego spodziewam się, że wielkość ładunków w naszych portach będzie systematycznie rosła. Jeśli tak się stanie, potrzebny będzie nowy port kontenerowy w Świnoujściu. Pieniądze na ten cel możemy pozyskać z planu inwestycyjnego dla Europy, zwanego potocznie Planem Junckera, przygotowanego przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. Niezwykle ważną kwestią w transporcie wodnym jest wykorzystanie Odry. Rzeka została zaniedbana, a pamiętam czasy, kiedy rocznie przewożono Odrą ze Śląska do naszych portów kilka milionów ton ładunków, m.in. węgla. Naszym celem jest osiągnięcie czwartej klasy żeglowności, co umożliwi powrót ładunków na Odrę. To da naszemu województwu szanse na rozwój gospodarczy związany z transportem. Warto też wrócić do pomysłu wybudowania kanału Odra – Dunaj. Wówczas można będzie przewozić ładunki barkami z całej Europy. Pogłębiamy także tor wodny od Świnoujścia do Szczecina do głębokości 12,5 m. Dzięki temu do Szczecina będą mogły przypływać statki o większym niż dziś zanurzeniu, do 40 tysięcy ton.

A co z koleją nadodrzańską?

„Nadodrzanka” jest powoli realizowana. Ale niestety Unia Europejska nie zakwalifikowała tej linii do korytarza transportowego, zaś cały transport kolejowy ma być kierowany przez Wrocław. Według Brukseli kolej nadodrzańska nie ma odpowiednich parametrów.

Czy budowa fabryki propylenu w Policach jest pewna?

Jeśli projekt utworzenia Polic 2 zostanie zrealizowany, na co bardzo liczymy, przyspieszy to rozwój naszego regionu. Chciałbym, żeby to się udało. Policka strefa przemysłowa ma jedną zasadniczą wadę – do niej nie ma odpowiedniej drogi. Ładunki do Zakładów Chemicznych „Police” wożone są dziś przez Szczecin. To może się zmienić, jeśli zbudujemy zachodnią obwodnicę Szczecina. Jej częścią będzie tunel pod Odrą w okolicach Polic. Ta inwestycja otworzy Police i północne dzielnice Szczecina na kolejne inwestycje. Ze strony ministerstwa infrastruktury i budownictwa jest zielone światło dla budowy tunelu, o czym mówił na wspomnianym Kongresie Morskim w Szczecinie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Oceniam, że w ciągu ośmiu lat powinniśmy zacząć realizować ten projekt . To jest bardzo kosztowna inwestycja, ale jest niezbędna do tego, by aglomeracja szczecińska się rozwijała.

Jaka przyszłość czeka Elektrownię Dolna Odra?

Z tym projektem jest pewien problem, bo poprzednie ekipy rządowe były za tym, by tę elektrownię wygaszać. Nie zgadzam się z tym, ale musimy mieć świadomość, że rozwój takiej elektrowni to inwestycja nie na kilka, ale na kilkanaście lat. Nie pozwolę jednak, by w tej części Polski nie było źródła energii w postaci elektrowni konwencjonalnej. Uważam, że trzeba rozbudować elektrownię o moc dodatkowych 2 tysięcy MW. I to jest dla nas wyzwanie. Na razie w naszym województwie nie planujemy budowy elektrowni atomowej. Ale wcześniej czy później będziemy musieli w Polsce rozwijać energię jądrową. Zasoby węgla kiedyś się skończą, a potrzeby energetyczne cały czas rosną.

Jakiś czas temu pojawił się pomysł, żeby wydziały zarządzania funduszami unijnymi przenieść z Urzędu Marszałkowskiego do Urzędu Wojewódzkiego. Czy rzeczywiście jest coś w tym na rzeczy?

Jako wojewoda jestem kontrolerem pieniędzy, które są kierowane do regionu z budżetu państwa. W Urzędzie Marszałkowskim są teraz przeprowadzane kontrole. Jeżeli kontrole wykażą, że u marszałka były jakieś naruszenia, będę reagował. Ale decyzja o ewentualnym przeniesieniu wydziałów funduszowych nie leży w kompetencjach wojewody.

W naszym województwie są gminy, które zadłużyły się w sposób niekontrolowany i mają teraz poważne problemy finansowe. Co zamierza pan zrobić z tym problemem?

Gdyby wszyscy wójtowie i burmistrzowie realizowali budżet rozsądnie, to nie byłoby problemu. Ale niestety tak nie jest. Są gminy, które nie spłacają na bieżąco swoich zobowiązań. W ten sposób do kilku burmistrzów już zapukał komornik. Dotyczy to gminy Rewal i Ostrowice. W przypadku Ostrowic sytuacja jest już tak zła, że nikt nie jest w stanie tego naprawić. Gmina będzie zlikwidowana i przyłączona do gminy Drawsko Pomorskie. Mój wniosek w tej sprawie już leży na biurku pani premier. Łatwiej będzie zaradzić sytuacji w Rewalu. Tamtejszy wójt nie daje sobie rady i od wielu lat zadłuża gminę ponad stan. Gmina Rewal, której roczny budżet jest na poziomie 50 mln zł, ma już około 150 mln zł zobowiązań, w tym 70 mln zł w parabankach! W Rewalu musi być powołany nowy wójt, który przedstawi rozsądny plan naprawczy, a wtedy gmina wyjdzie na prostą.

Na Pomorze Zachodnie przyjeżdża za pracą coraz więcej Ukraińców. Jak pan ocenia tę sytuację?

Na wybrzeżu są takie gminy, gdzie brakuje rąk do pracy. W ubiegłym roku nasze państwo wydało ponad 900 tysięcy pozwoleń na pracę, w tym w naszym województwie było ich około 9 tysięcy. Wydajemy pozwolenia na pracę nie tylko dla Ukraińców, choć ich jest oczywiście najwięcej. Ukraińcy to dobrzy pracownicy, z którymi nie mamy kłopotów. Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim wynosi obecnie około 12 proc. Według obiegowej opinii mamy w województwie 20 tysięcy Ukraińców. Mamy świadomość, że co najmniej połowa Ukraińców może pracować w szarej strefie.

Czy Pomorze Zachodnie jest dobrze przygotowane na sezon wakacyjny?

Spodziewamy się, że w tym roku będziemy mieć prawdziwy najazd turystów. Przyczyni się do tego między innymi Światowy Dzień Młodzieży – spodziewamy się bowiem pielgrzymów także w naszym regionie. Z kolei ze względu przede wszystkim na fakt zagrożenia terrorystycznego około 1,2 mln Polaków mniej niż w latach poprzednich wyjedzie na urlop do krajów basenu Morza Śródziemnego. To będzie oznaczać, że wzrośnie ruch turystyczny nad Bałtykiem, w tym oczywiście na naszym wybrzeżu. Dodam przy tej okazji, że nasze służby ratownicze są przygotowane na przyjęcie większej liczby turystów.

A jak pan, panie wojewodo, planuje spędzić urlop?

Lubię jeździć w góry. Chodzę po lasach, jeżdżę rowerem – spokojnie spędzam czas. Najczęściej odwiedzam Karkonosze, skąd jeżdżę do Harrachova na dobre czeskie piwo. Morze Bałtyckie też mnie fascynuje, ale wypoczynek nad nim wybieram poza sezonem wakacyjnym, kiedy jest spokojniej.

A co robi pan najchętniej w czasie wolnym od pracy?

Praca na stanowisku wojewody zajmuje mi dużo czasu. Pracuję praktycznie we wszystkie weekendy. Ale w czasie Euro udało mi się znaleźć czas, żeby razem z moim 8-letnim wnukiem zasiąść przed telewizorem i kibicować polskiej drużynie.

Dziękujemy za rozmowę.

W dwa ognie zagrali Magdalena Szczepkowska i Włodzimierz Abkowicz

fot. A. KOWALSKA

rozmowa odbyła się w lipcu 2016r.

 

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3043915