strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 1-2/2009

  HOME    Świat Biznesu 1-2/2009    

Przez żołądek do marki regionu

Na temat roli produktów tradycyjnych, lokalnych i regionalnych w promocji regionu rozmawiali przedstawiciele samorządów na konferencji, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski na początku grudnia w Połczynie Zdroju.

Coraz częściej, konsumenci wybierają takie produkty, które mają uznaną markę, na co składa się wysoka jakość, walory smakowe i zdrowotne oraz tradycyjne metody wytwarzania.

-Na świecie dominuje przemysłowa produkcja żywności – tłumaczył wicemarszałek województwa Jan Krawczuk. – Natomiast produkt tradycyjny, najczęściej przetworzony w małym stopniu, jest wielką wartością dodaną dziedzictwa kulinarnego i elementem najlepiej budującym marki turystyczne, promujące regiony.

Województwo zachodniopomorskie nie wytworzyło wielu produktów tradycyjnych ze względu na swoją specyfikę. Po wojnie osiedlali się tu ludzie z różnych stron Drugiej Rzeczypospolitej, którzy przywieźli wielonarodowościowy tygiel smaków.

- Stąd nasze dziedzictwo kulinarne jest bardzo młode - wyjaśniała Iwona Karwowska, etnograf z Muzeum Narodowego w Szczecinie. -Wiele przywiezionych receptur przemieszało się ze sobą, wiele zaginęło i wiele trzeba tworzyć od nowa.

Zachodniopomorskie nie jest jednak pustynią w dziedzinie produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych. W wielu wsiach i małych miasteczkach rodzi się lokalna tradycja. Przykładem na to może być Chleb Żelisławski, wypiekany na liściach chrzanu wg starych receptur. I choć produkt ten nie został zgłoszony na oficjalną listę produktów regionalnych, wśród turystów odwiedzających Żelisław w gminie Czaplinek, cieszy się olbrzymim powodzeniem. W województwie zachodniopomorskim jest zaledwie osiem produktów wpisanych na listę produktów tradycyjnych.
W naszym regionie najwcześniej, bo już w 2001 roku, rozpoczęła się akcja promocyjna miodów drahimskich, produkowanych na tym terenie od niepamiętnych czasów. Drahimskie barcie do miodu opisywane były już przez średniowiecznych kronikarzy.

Jednak na listę produktów tradycyjnych miody drahimskie zostały wpisane dopiero w 2006 roku staraniem Grzegorza Fujarskiego, właściciela pasiek położonych w samym sercu Pojezierza Drawskiego, gdzie rosną najokazalsze lipy i rozciągają się łany gryki  z których powstaje  miodowy nektar.
Przykładem współczesnej tradycji może być Jeziorowy Ogórek Kiszony wpisany na listę produktów tradycyjnych w 2007 roku dzięki staraniom Ośrodka Kultury z Kalisza Pomorskiego. Do jego promocji, oprócz receptury z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia wykorzystano metodę jego przyrządzania - kiszenie poprzez zanurzanie beczek z ogórkami w jeziorze. Do tej tradycji nawiązuje organizowane od kilku lat Święto Ogórka, połączone z kiszeniem ogórków w jeziorze.

Produktem, który jest swego rodzaju mieszanką tradycji i współczesności jest Chleb Razowy Koprzywieński, wpisany na listę w bieżącym roku.

-Chleb powstaje według receptury, którą przekazała mi moja babcia – mówi  Zygmunt Kula, przedsiębiorca z Koprzywna w powiecie szczecineckim. -Receptura gwarantuje niepowtarzalny smak i wyjątkową trwałość produktu.
Walory smakowe produktów tradycyjnych i regionalnych uczestnicy konferencji sprawdzili degustując zaprezentowane na specjalnej wystawie produkty tradycyjne i regionalne
.

Ryszard Bańka
    

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3044382