strona główna
  Odpocznijmy na chwilę od newsów związanych z koronawirusem. Najnowszy Świat Biznesu trafił do czytelników i jest do pobrania w wersji pdf.
W pierwszym w tym roku wydaniu magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego przeczytamy obszerną relację i podsumowanie konkursu Perły Biznesu 2019 oraz rozmowę z Łukaszem Lendnerem, dyrektorem szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyszłości drogi S6 (jej oddanie było Wydarzeniem Gospodarczym 2019 roku), dokończeniu drogi S3, obwodnicach Pomorza Zachodniego i szybkiej trasie do Warszawy przez Wałcz. Numer jak zwykle uzupełnia Koktajl biznesowy, felietony ekonomistów, Karuzela kadrowa i Twarze Biznesu. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<<
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 3-4/2010

  HOME    Świat Biznesu nr 3-4/2010    

Różane balustrady

Firma Mariana Preissa specjalizująca się w produkcji artystycznych wyrobów metalowych zadziwia coraz to nowszymi realizacjami.

W ubiegłym roku minęło 50 lat odkąd Stanisław Preiss, ojciec obecnego właściciela firmy, rozpoczął w Stargardzie Szczecińskim swoją działalność w zakresie metaloplastyki, kowalstwa artystycznego i renowacji zabytków. Do tej pory wyroby stargardzkiej firmy można zobaczyć w Polsce i Europie.

Trzypiętrowe tulipany

Wśród realizacji Mariana Preissa uwagę zwraca bogactwo rodzajów i kształtów balustrad montowanych na schodach, antresolach i tarasach. Pojawiają się tam np. elementy kwiatowe - róże, łodygi i liście „wyrastające” z bocznych części schodów. Wyglądają ażurowo, ale są wystarczająco mocne, aby służyć za poręcze. Doświadczenie w nietypowych realizacjach sprawia, że firma Preiss często współpracuje z architektami projektującymi domy osób, które szukają oryginalnych rozwiązań.

- Zdarzało mi się już np. wykonywać balustrady z tulipanów na trzy piętra schodów. Często bywa tak, że dostosowujemy kształt balustrad do wzorów kafli na podłogach, czy ścianach - mówi Marian Preiss.

Z jego usług korzystają też więksi inwestorzy. Balustrady z firmy ze Stargardu znaleźć można w nowych kamienicach na szczecińskim podzamczu, w ekskluzywnych apartamentowcach w Świnoujściu a nawet w islandzkim hotelu.

Antyki” na zamówienie

Firma Mariana Preissa nie ma dwóch takich samych zleceń. Klienci zamawiają coraz odważniejsze projekty, nierzadko bez tradycyjnych pochwytów i powtarzających się elementów. Zdarza się, że prace odbywają się na etapie budowy domu, ale często też montuje się balustrady na schodach w wykończonym budynku.

Marian Preiss montuje też bramy - tradycyjne z wyglądu, ale połączone z nowoczesną automatyką.

- Na życzenie klientów możemy wykonać np. herb lub „postarzyć” bramę, czy ogrodzenie. Stosujemy najnowsze rodzaje farb, które, nie dość, że zabezpieczają metal, to nadają mu plastyczny wygląd. Nie ma też problemu, aby sprawić, by nasze konstrukcje wyglądały tak, jakby liczyły już wiele lat- zapewnia szef firmy.

Posiadająca doświadczenie w renowacji zabytków, firma uzupełnia także ubytki w ogrodzeniach i bramach z poniemieckich posiadłości.

Ślubny słupek

W stargardzkiej firmie można zamówić również oryginalne drobiazgi, np. wieszaki na ubrania o fantazyjnym kształcie. Dla jednego z salonów sukien ślubnych w Szczecinie wykonany został słupek podtrzymujący schody wejściowe w kształcie … sukni ślubnej.

Zakład Mariana Preissa opuściły też oznakowania Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w Stargardzie Szczecińskim. Mieszkańcy miasta i turyści zobaczyć mogą drogowskazy i tablice informacyjne opisujące najważniejsze stargardzkie zabytki.

Prace Mariana Preissa można oglądać na wystawie zachodniopomorskich twórców rzemiosła artystycznego w Willi Lentza w Szczecinie. Na wiosnę zachodniopomorscy rzemieślnicy zorganizują warsztaty dla mieszkańców. W ten sposób będą popularyzować swoje zawody oraz zdobędą nowych klientów.

mab

fot. archiwum

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 2982965