strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 7-8/2012

  HOME    Świat Biznesu nr 7-8/2012    

Rózga od Balcerowicza

O świętych Mikołajach, ale bez opowiadania bajek, mówił w Szczecinie prof. Leszek Balcerowicz. Za nami VIII Forum Samorządowe.

Konferencja trwała dwa dni (4-5 czerwca). Do Szczecina przyjechało wielu gości z zagranicy, m.in. prof. Giuli Alasania, wicedyrektor Międzynarodowego Uniwersytetu Czarnomorskiego w Tbilisi (prywatnie matka prezydenta Gruzji Mikheila Saakashwilego).

Wykład inaugurujący wygłosił prof. Leszek Balcerowicz. - Nie wierzcie w świętych Mikołajów – mówił autor transformacji ustrojowej. W ten sposób przestrzegał przed politykami, którzy obiecują gruszki na wierzbie. - To są bardzo niebezpieczni politycy. I lepiej żeby nie zrealizowali swoich obietnic, bo inaczej skończy się jak w Grecji – dodał.

Balcerowicz namawiał samorządowców do cięcia wydatków. I mówił o szkodliwych skutkach państwa socjalnego podając jako jeden z przykładów stuprocentowe wynagrodzenie, które w okresie choroby pobierają mundurowi.

- Jeśli płaci się za niepracowanie, to wiele osób nie będzie pracować – podkreślał Balcerowicz. - I dlatego mundurowi częściej chorują – dodał. Przy okazji oberwało się belfrom - profesor namawiał do podjęcia działań celem zmiany Karty Nauczyciela.

Drugiego dnia forum usłyszeliśmy, jak nas widzą szwedzcy inwestorzy i dlaczego powinniśmy trzymać kciuki za pomyślność niemieckiej gospodarki.

- Spojrzenie Szwedów na Polskę bardzo się zmieniło. Kiedyś Polska była postrzegana jako szary postkomunistyczny kraj. Dziś jest w gronie 15 krajów, które Szwedzi najczęściej odwiedzają – mówił Daniel Larsson, radca handlowy w Ambasadzie Szwecji w Warszawie.

Podkreślał on, że nadal istotnym czynnikiem, który przyciąga szwedzkich inwestorów do naszego kraju jest tania siła robocza. - Jest to bardzo duży atut. Ale siła robocza w Polsce jest nie tylko tania, ale także efektywna, dobrze wykształcona i zdolna – mówił.

Uczestnicy debaty przekonywali, że w biznesie bardzo ważne jest pierwsze wrażenie.

- Bardzo istotna jest też opinia tych, którzy już inwestowali w naszym kraju – dodał poseł Adam Szejnfeld.

Andrzej Dycha z ministerstwa gospodarki podkreślał zależność między polską a niemiecką gospodarką. - Jedna czwarta polskiego eksportu jest kierowana na rynek niemiecki. Jeśli więc dobrze dzieje się Niemcom, to dobrze dzieje się też Polakom – mówił Dycha. - Powinniśmy trzymać kciuki za gospodarkę niemiecką, z którą jesteśmy mocno związani.

Z kolei wójt podwrocławskich Kobierzyc, Ryszard Pacholik, przekonywał samorządowców, by nie bali się podejmować śmiałych decyzji związanych ze ściąganiem kapitału. - Dziś nie muszę już promować swojej gminy. Inwestorzy sami do nas przychodzą – mówił.

Forum Samorządowe zakończyło się dyskusją o kondycji finansów publicznych, jednym z tematów było partnerstwo publiczno-prywatne. Nie uciekliśmy także od pytania, skąd gminy mają wziąć pieniądze na wkłady własne do inwestycji unijnych w latach 2014-2020?

- To jest poważny problem – przyznała prof. Krystyna Brzozowska, kierownik Katedry Finansów Publicznych na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. - Wydaje się, że nie obędzie się bez konieczności dalszego zadłużania się przez zaciąganie kredytów i emisję obligacji.

Od 2014 r. pojawi się możliwość emisji obligacji projektowych UE z gwarancjami Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Obawiam się jednak, że ta forma będzie osiągalna tylko dla największych inwestycji – dodała profesor.

(masz)

Na zdjęciu: Prof. Leszek Balcerowicz namawiał samorządowców do cięcia wydatków. Fot. UMWZ

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088277