strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 11-12/2011

  HOME    Świat Biznesu nr 11-12/2011    

Rozważania na czasie: PR czy RP ?

Wybory za nami… W wyborach do Senatu  poparło mnie (kandydata wolnego, niezależnego, bezpartyjnego) aż  prawie 30 tysięcy Szczecinian i Policzan … Co dalej ?  Public relations, żonglerka słowami i liczbami, kreatywna księgowość (ukłony ? dla ministra JR !!!),  postpolityka, partiokracja, ściema, kunktatorstwo, zaniechania, tematy zastępcze, zaklinanie rzeczywistości.… czy jednak:  - efektywna, etyczna i estetyczna -  realna polityka (Realpolitik, real  policy)…RP-to również nasza wspólna Rzeczpospolita Polska… Według prof. Krzysztofa Rybińskiego – jesteśmy dziesiątym – wśród około 200-najbardziej zadłużonych państw świata… Co dalej z polskim kapitalizmem? I co z dalej z tzw. zieloną wyspą? Czy spowolnienie zmieni się w recesję?

Najważniejsze, najciekawsze, najtrudniejsze są finanse. Kolejne  światowe (G-20) i europejskie szczyty (Summits), kolejne  nadzieje i złudzenia… Czy w Polsce  nowej/starej koalicji rządowej  uda się tym razem więcej niż poprzednio? Odważne zmiany - przynajmniej zdaniem wielu ekonomistów-są konieczne, ale czy możliwe ? Czy reform (cięć, oszczędności…) rzeczywiście  chcą Grecy, Portugalczycy, Hiszpanie, Irlandczycy, Włosi ? Czy reform chcą miliony Polaków ? Jak rozpocząć proces trwałego ograniczania deficytu i zadłużenia ? Jak to zrobić, aby  to ,co powinno rosnąć, rosło, a to ,co powinno maleć, malało…

Wielu zastanawia się, czy kraje (regiony), które produkują coraz mniej (nie dotyczy to Azji, z Chinami na czele !!!) mają przyszłość ? Globalny kryzys potwierdza , że państwa ,w których nie znajdują się centra decyzyjne (centrale) dużych firm są jedynie przedmiotem współczesnej gry gospodarczej. Dobra, inteligentna, efektywna polityka gospodarcza polega na dążeniu do zróżnicowanej gospodarki, odpornej na szoki kryzysowe. Najlepszą polityką gospodarczą nie jest brak polityki gospodarczej, a tak do niedawna twierdziło niemało  prominentnych ekonomistów, również w Polsce. Coraz mniej przekonujące staje  się  niedawne neoliberalne  hasło „kapitał nie ma narodowości”… Jednak on ją ma…!!!

PS Occupy Wall Street… Czy soboty -15 i 22 października- dni buntu „oburzonych”( Main Street-99 %?) przejdą  na dłużej  do historii jako początek czegoś nowego i ważnego ? ?Łatwiej powiedzieć ,przeciwko czemu jesteśmy, trudniej-czego chcemy Kapitalizm tak, wypaczenia nie… O patologiach Wall Street, o Goldman Sachs i  tzw. neoliberalnym, kasynowym   kapitalizmie  napisano i powiedziano prawie wszystko  W Polsce głównie Grzegorz W. Kołodko  ,a w USA -  Noam Chomsky, Naomi Klein, David Korten, Paul Krugman, Nouriel  Roubini, Jeffrey Sachs , Joseph Stiglitz…

Stanisław Flejterski

Prof. zw. dr hab. Stanisław Flejterski, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Specjalizuje się w problematyce finansów i bankowości. Członek  Komitetu Nauk o Finansach PAN (2007-2014).

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088451