strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 3-4/2009

  HOME    Świat Biznesu 3-4/2009    

Rozważania na czasie: Lord JMK jest niewinny

Od kilku tygodni miałem pomysł na felieton. Postanowiłem: ani słowa o kryzysie, o świecie, który oszalał… Miałem napisać o nauce, a głównie o niedawno utworzonym w Szczecinie Polskim Stowarzyszeniu Programu Neurologiki, o Salonie Naukowym Uniwersalia Stetinensia. Zmieniłem jednak zdanie… O nauce jednak następnym razem.

Sprawczynią zmiany tematu jest  moja uczona Koleżanka, felietonowa sąsiadka, prof. Aneta Zelek. Znowu mnie trochę zaskoczyła…Z głównym przesłaniem Jej rozważań oczywiście się zgadzam, jak chyba większość  ekonomistów. Rzeczywiście to jest Wielka Demoralizacja…Współcześni bankierzy, nie tylko amerykańscy, nie są i długo nie będą wzorem do naśladowania. I nie chodzi tylko o Bernarda Madoffa, twórcę niesławnej piramidy finansowej, któremu-jedna z wielu poszkodowanych- nowojorska pisarka Aleksandra Penney życzyła niedawno, aby resztę życia spędził w pojedynczej celi.

Długo by pisać o stratach gigantów amerykańskiej finansjery, o toksycznych aktywach w bankach, o konsekwencjach współczesnej ery zawirowań  w świecie finansów i w realnej gospodarce. Co na to ekonomiści? Zależy którzy…

Fundamentaliści rynkowi  od dawna  krytycznie oceniają pomysły, aby to państwo ratowało gospodarkę w czasie kryzysów. Jeden  z wielu - Murray N. Rothbard, zmarły w 1995 roku, w eseju sprzed 40 –tu lat, na pytanie: Co robić, kiedy nadejdzie okres kryzysu gospodarczego? odpowiadał bezkompromisowo: absolutnie nic! W celu przywrócenia „zdrowia” gospodarce i zakończenia depresji rząd najszybciej jak się da, powinien się trzymać od niej jak najdalej.. Im mniej zrobi, z tym większa siłą nastąpią procesy naprawcze, które rynek sam realizuje. Realizowana przez państwo pomoc gospodarcza zawsze powoduje przedłużenie kryzysu.

Ale były, są i będą też inne poglądy. Sztandarową postacią był oczywiście –przywoływany przez Anetę Zelek - John Maynard Keynes. Jak trwoga, to do Keynesa. W felietonie Anety Zelek, lord Keynes przedstawiony jest jako autor  pośrednio odpowiedzialny za współczesne działania polityków.

I tu mam zdanie odrębne… Keynes zmarł w 1946 roku, prawie 63 lata temu. Czy można go w ogóle ,nawet symbolicznie, obwiniać za dzisiejsze programy ratunkowe, pakiety antykryzysowe, obliczone na miliardy dolarów, euro, funtów, złotych…Czym innym była doktryna interwencjonizmu, wymyślona i zastosowana w latach 30.ubiegłego wieku, czym innym są współczesne przedsięwzięcia…Zresztą czy obecni prezydenci i premierzy w ogóle mogliby sobie pozwolić ,aby nic nie robić?

Stanisław Flejterski

Prof. zw. dr hab. Stanisław Flejterski, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Specjalizuje się w problematyce finansów i bankowości. Jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych oraz Komitetu Nauk o Finansach PAN

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3044358