strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 12/2014

  HOME    Świat Biznesu 12/2014    

Słodki biznes z Trzebieży

Fabryka cukierków „Dobosz”, działająca od 22 lat w oddalonej niespełna 30 km od Szczecina Trzebieży, jest jednym z liderów rynku słodyczy w Polsce i sukcesywnie rozwija swoją działalność.

– Produkcja cukierków to taka gałąź produkcji, w której trzeba cały czas inwestować w technologie, urozmaicać produkty, wprowadzać nowości – wyjaśnia Grzegorz Dobosz, założyciel i współwłaściciel fabryki. Najnowszą inwestycją w „Doboszu” jest zakup linii technologicznej do produkcji cukierków trójwarstwowych. – Jesteśmy na etapie wdrażania produkcji i wymyślania nowych wzorów cukierków. To będzie absolutna nowość na polskim rynku! Produkcja rozpocznie się po nowym roku. Pierwsze trójwarstwowe cukierki, a będą to trufle nadziewane, pojawią się w sklepach na przełomie stycznia i lutego – opowiada Grzegorz Dobosz.

Stabilna pozycja na rynku

Aktualnie firma produkuje około 60 asortymentów słodyczy, miesięcznie wytwarza około 500 ton cukierków, co stawia ją na pozycji lidera w Polsce. Największą popularnością cieszą się wyroby produkowane od lat: krówki, pomadki mleczne, toffi czy też śliwki luksusowe, mleczko w czekoladzie, irysy, praliny, trufle.

– Nasze cukierki nie mają konserwantów i innych środków chemicznych, a do produkcji galaretek wykorzystujemy zdrową pektynę, miast żelatyny – wylicza zalety cukierków właściciel fabryki. Co roku pojawiają się nowe produkty, wytwarzane według receptur Grażyny Dobosz, żony właściciela, która odpowiada za technologię i kreowanie nowych smaków. Od niedawna w ofercie „Dobosza” pojawiły się drażetki, czyli suszone owoce i orzechy w czekoladzie, zaś w najbliższych planach – preparowane nasiona zbóż w czekoladzie. Zmianie ulegają także opakowania. Pozostaje dbałość o jakość, a największym mankamentem jest fakt, że sieci handlowe wymuszają obniżone ceny.

– Więcej produkujemy, więcej pracujemy, ale mniej niż kiedyś zarabiamy – zauważa Grzegorz Dobosz i dodaje: – Utrzymujemy jednak stabilną pozycję na rynku. Statystyki pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość: rynek słodyczy i ich konsumpcja będzie rosła.

Decyzja sprzed 22 laty, by zająć się produkcją cukierków, okazała się zatem trafiona. Początkowo „Dobosz” zatrudniał około 20 pracowników. W kolejnych latach zatrudnienie wzrosło do 500 osób, lecz po kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej ponad 200 osób straciło pracę. Dziś w Zakładzie Produkcji Spożywczej „Dobosz” w Trzebieży pracuje na trzy zmiany 300 osób, 15 proc. załogi stanowią niepełnosprawni. Cukierki wywarza się w hali o powierzchni prawie 10 tys. m kw.

Dobosz zdobywa świat

Firma posiada szeroką sieć dystrybucji w całej Polsce i eksportuje do wielu krajów. – Nasze wyroby sprzedajemy w takich sieciach, jak: Netto, Intermarche, Tesco, PSS Społem. Współpracujemy z 400 hurtowniami na terenie Polski. Mamy też własną sieć dystrybucji – oddziały we wszystkich większych miastach Polski zaopatrujące lokalne rynki – wymienia właściciel „Dobosza”. Ponadto firma współpracuje z kilkudziesięcioma dostawcami surowców w kraju i za granicą, w tym ze szczecińskim „Gryfem”, od którego bierze kuwerturę do produkcji wyrobów.

Na eksport wysyłane jest około 10 proc. produkcji. – Eksportujemy prawie do wszystkich krajów europejskich, najwięcej do Niemiec, dla nas to najciekawszy rynek. Tam jesteśmy najbardziej rozpoznawalną polską marką w branży. Od bieżącego roku współpracujemy z Włochami. Słodycze z Trzebieży trafiają też do USA, Kanady, Rosji, Afganistanu, Pakistanu czy Australii. Co więcej, „Dobosz” robi cukierki z certyfikatem koszerności na rynek izraelski. – Chcemy jeszcze bardziej zaistnieć na rynku amerykańskim – zdradza plany na przyszłość Grzegorz Dobosz.

W regionie cukierki „Dobosza” znajdziemy nie tylko w sklepach wspomnianych już sieci, ale także w firmowych sklepach na szczecińskim „Manhattanie” i na rynku w Policach, przy ul. PCK.

Alicja Kowalska 

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088324