strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 1-2/2010

  HOME    Świat Biznesu nr 1-2/2010    

Słowa na megabajty złota

Główna torreadorka językowej corridy, znakomita językoznawczyni prof. Ewa Kołodziejek, jakiś czas temu wspólnie z dr Marią Kabatą i Rafałem Sidorowiczem, pracownikami naukowymi Uniwersytetu Szczecińskiego, otworzyła Internetową Poradnię Językową US. 

Przy Zakładzie Etnolingwistyki Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa powstała specjalna linia telefoniczna, dla tych, którzy nie wiedzieli gdzie postawić przecinek, jak odmienić dane słowo czy nazwisko. Specjaliści od języka odpowiadali na pytania dotyczące wymowy, interpunkcji, ortografii, budowy, odmiany i znaczeń wyrazów, a także językowej grzeczności. Trzy lata pracy w Instytucie zebrali w tom „E-porady językowe", który swoją premierę miał w listopadzie zeszłego roku. Powstało dzieło o tyle wyjątkowe, że jego współtwórcami są sami szczecinianie, gdyż to oni kierowali do poradni swoje pytania i wątpliwości związane z poprawnym stosowaniem polszczyzny.  

- Nie reagujemy złością na błędy językowe - mówiła podczas spotkania w Klubie 13 Muz prof. Kołodziejek. - Mamy poczucie humoru. Nic nas w języku nie drażni, tylko niektórzy jego użytkownicy. Nie ma takiego pojęcia jak „czysty język". Wszystkie słowa są potrzebne. Różnica polega tylko na tym, w jakich sytuacjach je używamy. 

Aneta Dolega

Fot. prof. Ewa Kołodziejek wspólnie z dr Marią Kabatą i mgr.Rafałem Sidorowiczem prezentują swoje „E-Porady” (Jerzy Giedrys)


Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3015867