strona główna
  Znamy laureatów Pereł Biznesu 2020

Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu. Nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego przyznane zostały w dwóch kategoriach – Osobowość Biznesu 2020 i Wydarzenie Gospodarcze 2020. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy 7 września podczas gali w hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Poznaj laureatów>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 5-6/2009

  HOME    Świat Biznesu 5-6/2009    

Śmigła w goleniowskim Parku

Burmistrz Andrzej Wojciechowski czekał sześć lat na fotkę w towarzystwie pierwszych śmigieł z fabryki LM Glasfiber. Mógł ją sobie wreszcie zrobić 3 marca, kiedy oficjalnie otwarto goleniowski zakład.

Produkcja w zakładzie trwa już od kilku tygodni. Co tydzień z hali produkcyjnej wyjeżdża pięć potężnych, szarych łopat. Załoga świetnie opanowała skomplikowaną technologię produkcji.

Wytwórnia śmigieł dla elektrowni wiatrowych miała być pierwszym zakładem w tworzonym Goleniowskim Parku Przemysłowym. Duński koncern LM Glasfiber, największy światowy producent potężnych łopat, w roku 2002 zakupił w Goleniowie 28 hektarów gruntu pod swoją fabrykę. Niestety, zapaść na tym specyficznym rynku zmusiła firmę do odłożenia inwestycji na przyszłość. Dopiero w 2007 roku zapadła decyzja o budowie zakładu w Goleniowie. W lutym 2008 roku ruszyły prace budowlane, a w grudniu z hali produkcyjnej wyjechało pierwsze śmigło.

Dziś czynna jest pierwsza hala, w której znalazły się dwie linie produkcyjne. Docelowo hal ma być cztery, a w każdej po trzy linie produkcyjne. Będzie to najnowocześniejszy zakład duńskiego koncernu, który produkuje śmigła do , co trzeciej, elektrowni wiatrowej na świecie.

Zakład daje pracę 270 osobom, w zdecydowanej większości będących mieszkańcami Goleniowa i okolic. Firma na własny koszt wyszkoliła przyszłą kadrę w swoich zakładach w Danii i w Chinach. Docelowo, kiedy stać już będą wszystkie hale, pracować tu może nawet 1,5 tysiąca pracowników. Warto dodać, że firma dobrze płaci i zapewnia wyśmienite warunki socjalne. Nie ma najmniejszego kłopotu ze znalezieniem chętnych do pracy.
3 marca, kiedy oficjalnie otwierano fabrykę, burmistrz Andrzej Wojciechowski nie ukrywał satysfakcji z otwarcia w Goleniowie zakładu firmy LM Glasfiber. Doskonale wie, że kilkaset stabilnych miejsc pracy, to ważna rzecz w okresie, gdy kryzys puka do drzwi.

-Powodzenie waszej firmy to również powodzenie naszego miasta – mówił na otwarciu zakładu. – Dla nas ta inwestycja staje się wizytówką Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Potężna fabryka światowego koncernu ustabilizuje rynek pracy w Goleniowie. Nie grożą jej w przewidywalnej przyszłości żadne perturbacje rynkowe. Przepisy Unii Europejskiej sprawiają, że popyt na elektrownie wiatrowe, a więc i na śmigła– rośnie.

-Regulacje unijne zobowiązują do znacznego zwiększania produkcji energii odnawialnej. Oczywiste, że będzie to przede wszystkim energia z elektrowni wietrznych. A my wyprodukujemy do nich śmigła – wyjaśniał Marek Sierżęga, dyrektor goleniowskiego zakładu przecinając wstęgę.
Na razie głównym odbiorcą wyrobów z Goleniowa będzie rynek niemiecki. Ale i kraje Europy Środkowej będą coraz więcej inwestować w źródła energii odnawialnej. Wtedy tutejsza fabryka będzie zaopatrywać również ten rynek.

Szefowie duńskiej firmy podkreślali na otwarciu zakładu, że w Goleniowie mają świetne warunki do inwestowania. Znaleźli nie tylko odpowiedni teren przy drodze ekspresowej, ale również sprzyjającą i pomocną atmosferę w gminie.

Tekst i fot. Cezary Martyniuk





Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3354764