strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 7-8/2011

  HOME    Świat Biznesu nr 7-8/2011    

Strumień euro nie wyschnie

Międzynarodowa obsada, informacje z pierwszej ręki od komisarza unijnego Janusza Lewandowskiego oraz garść recept na bolączki, z którymi muszą się zmierzyć polskie samorządy. Za nami VII Forum Samorządowe w Szczecinie.

20-21 czerwca Szczecin stał się stolicą samorządności. Już po raz siódmy w wir dyskusji zostali wciągnięci przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz naukowcy. W tym roku w sposób szczególny dopisali goście zza granicy. Przyjechali przedstawiciele Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Czech. Forum zorganizowano pod hasłem „Wyzwania dla samorządu terytorialnego w nowej perspektywie europejskiej”.

Informacje na temat tego, w którą stronę pójdzie unijny budżet w latach 2014-2020 przekazał Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego. Lobbować za pewnymi rozwiązaniami próbował Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

- Warto kontynuować politykę spójności. Należy też rozważyć przekazanie jednostkom samorządu terytorialnego większej możliwości dysponowania środkami unijnymi – mówił Krzystek.

Chwilę później padła deklaracja ze strony Janusza Lewandowskiego: - Polityka spójności zachowa swoje zasadnicze znaczenie. Pozostanie ona na mniej więcej tym samym poziomie.

Lewandowski nie obiecywał jednak gruszek na wierzbie. Zwrócił uwagę, że polityka spójności w nowej perspektywie budżetowej będzie wartościowana. UE stawia dziś na badania, rozwój i innowacyjność. Niemały worek pieniędzy pójdzie też na fundusze imigracyjne i zabezpieczenie granic.

Lewandowski chwalił Polaków za wydawanie unijnych pieniędzy. - Polska jest przykładem mądrego spożytkowania funduszu spójności – mówił komisarz. I zapowiedział, że na wsparcie nie będą mogły liczyć „projekty durne”, których nie brakuje w niektórych krajach.

Wypowiedź Lewandowskiego próbował przypieczętować Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. - Możemy zatem liczyć, że pieniądze w przyszłej perspektywie UE na politykę spójności będą podobne. I że będziemy się koncentrować na projektach, które mają pchnąć nas do przodu.

Piotr Krzystek z kolei dopytywał: - Niepokoją nas możliwości finansowe samorządów w przyszłych latach. Rośnie bowiem zadłużenie. Jakie  więc formuły finansowania przewidujecie?

- Jest dyskusja, czy nie zmniejszyć wkładu własnego – odpowiadał Janusz Lewandowski. Dodając zaraz po tym: - Ale współodpowiedzialność rodzi lepszą selekcję projektów.

Pierwszego dnia forum jego uczestnicy mówili również o możliwościach jakie daje partnerstwo publiczno-prywatne i o możliwościach samorządów w stymulowaniu innowacyjności. Swoje słowa za pośrednictwem nagrania video skierował także prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Zwrócił w nim uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. - Ważne jest to, żeby Zachodniopomorskie było jak najlepiej połączone z resztą kraju – mówił prof. Buzek.

Drugiego dnia mówiono o wyzwaniach, jakie stoją przed nauką względem samorządów i Partnerstwie Wschodnim.

O swoistej arogancji ze strony polityków wspomniał  w swoim wystąpieniu prof. Stanisław Owsiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - Często nasze ekspertyzy są niedoceniane przez polityków – mówił.

Organizatorem Forum Samorządowego obok władz regionu zachodniopomorskiego i Szczecina był Uniwersytet Szczeciński, reprezentowany na spotkaniu przez rektora prof. Waldemara Tarczyńskiego. Inicjatorem corocznych spotkań jest prof. Adam Szewczuk z US.

Magdalena Szczepkowska

Fot. Szczecin na dwa dni stał się stolicą samorządności (M.Abkowicz)

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3043828