strona główna
  Biznes z tarczą czy na tarczy? Przeczytaj dyskusję przedsiębiorców w najnowszym Świecie Biznesu
Na pytania na temat skutków pandemii koronawirusa, oceny programów pomocowych i najbliższych miesięcy w gospodarce odpowiedzieli: Laura Hołowacz, prezes zarządu Grupy CSL, Lesław Siemaszko, właściciel firmy deweloperskiej oraz Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej, członek zarządu firmy Durable z Przecławia.

W najnowszym numerze Świata Biznesu warto również przeczytać wywiad z Janem Gackowskim, wiceprezesem zarządu spółki Calbud, laureatem nagrody  Perła Biznesu 2019 w kategorii Osobowość Biznesu.

W magazynie tradycyjnie znajdziemy informacje o aktualnych wydarzeniach gospodarczych z regionu, zmiany kadrowe w zachodniopomorskim biznesie i felietony ekonomistów. >>PRZECZYTAJ/ POBIERZ PDF<< 
AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 12/2016

  HOME    Świat Biznesu 12/2016    

Stylowy artysta znad Iny

Nazwisko Mariana Preissa, artysty i metaloplastyka ze Stargardu, znane jest nie tylko mieszkańcom miasta i regionu, ale również nie jest obce w różnych zakątkach Polski i Europy. I nie ma w tym nic dziwnego, bo należąca do niego firma „Preiss - artystyczne wyroby metalowe” funkcjonuje z powodzeniem już od 1958 r. A wykonane tam m.in. różnorodne balustrady, kraty, bramy, żyrandole, patery i statuetki zdobią wiele miejsc oraz satysfakcjonują użytkowników.

Przygoda z rzemiosłem artystycznym w rodzinie państwa Preissów rozpoczęła się już w latach 1958-1959, kiedy to Stanisław Preiss wspierany przez żonę i 10-letniego wówczas syna Mariana wykonał kute odrzwia do kolegiaty Najświętszej Marii Panny w Stargardzie. W 1978 r. ojca i syna uhonorowano tytułem Mistrza Rzemiosł Artystycznych, a po 20 latach wspólnej pracy przydomowy zakład metaloplastyki przeszedł w ręce Mariana. Bo, jak stwierdził wówczas Stanisław Preiss, uczeń przerósł mistrza i to jemu należy powierzyć opiekę nad warsztatem. - To ojciec wkuł mi miłość do metalu - przyznaje Marian Preiss. - Od razu bardzo mi się spodobało to zajęcie. Wielką frajdę sprawiała mi walka z twardym metalem, który dopiero po rozgrzaniu stawał się miękki.

Przejęta po ojcu firma bardzo szybko się rozwijała. Duże znaczenie miały przy tym kontakty z niemieckim kowalem i artystą Peterem Asendorfem, którego Marian Preiss poznał w latach 80. ub. wieku w trakcie wizyty w Izbie Rzemieślniczej w Hanowerze. To właśnie dzięki swemu niemieckiemu przyjacielowi stargardzianin udoskonalił swój warsztat i wprowadził do niego nowoczesne narzędzia. Zaowocowało to wieloma zleceniami z zagranicy. Klienci doceniali jakość, pomysł i sposób wykonania m.in. różnorodnych mebli (np. kutych stołów, krzeseł, świeczników i regałów) oraz metalowych ogrodzeń, bram, balustrad i balkonów. Coraz bardziej powiększała się także powierzchnia samego warsztatu. Do wytwarzania kutych mebli i wyrobów dekoracyjno- użytkowych w komfortowych warunkach nie wystarczały już modernizacje przydomowego garażu, konieczna stała się przeprowadzka do obiektów przy ul. Bema. I to właśnie tam od końca lat 90. ub. wieku na obszarze o powierzchni ok. 1 ha (m.in. w trzech halach produkcyjnych) znajduje się siedziba firmy rodziny „Preiss”.

Czołowym dziełem Mariana Preissa jest odtworzony siedemnastowieczny zegar wieżowy na Zamku Książąt Pomorskich, jeden z najciekawszych elementów dekoracyjnych dziedzińca. To właśnie stargardzianin w latach 1978-1979 zajmował się renowacją tego obiektu i to odlew jego przedramion tworzy ręce uderzającego w dzwony pajacyka z blachy miedzianej. To również Marian Preiss jest autorem słupków ze znakami kierunkowymi oraz tablic informacyjnych z mapkami na turystycznym szlaku Stargard - Klejnot Pomorza. On także zaangażował się m.in. w renowację stargardzkiej kolegiaty NMP, wykonał figurę raka na promenadzie w Ińsku oraz metalowe żagle nad Miedwiem. Jest twórcą wielu rozmaitych kutych krat ozdobnych w oknach, furtek, barierek i bram wejściowych. Większość prac to skomplikowane, ciekawe wzory wytwarzane na indywidualne zamówienie i spełniające wymagania nawet najbardziej wybrednych klientów.

- Ostatnio bardzo chętnie staję także przy sztaludze, rysuję i maluję - dodaje artysta znad Iny. - Przykładem mogą być kombinezony z barwnymi wizerunkami stargardzkich zabytków, w które przebrali się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Stargardu, gdy świętowaliśmy zmianę nazwy miasta na krótszą o człon „Szczeciński”. Oprócz rodziny i pracy ważne miejsce w życiu Mariana Preissa zajmuje również żeglarstwo. Od najmłodszych lat żeglarstwo jest jego drugą pasją. Wkrótce planuje nawet zająć się szkoleniem młodzieży w tym zakresie.

Aneta Słaba 

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3088995