strona główna
  Znamy laureatów Pereł Biznesu 2020

Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu. Nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego przyznane zostały w dwóch kategoriach – Osobowość Biznesu 2020 i Wydarzenie Gospodarcze 2020. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy 7 września podczas gali w hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Poznaj laureatów>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu 11-12/2009

  HOME    Świat Biznesu 11-12/2009    


„Świat Biznesu” rozmawia z dr hab. Ewą Kołodziejek, językoznawczynią, profesorką Uniwersytetu Szczecińskiego

„Świat Biznesu” rozmawia z Witoldem Jabłońskim, wicemarszałkiem województwa zachodniopomorskiego.


Jeszcze do niedawna Litwa zaliczana była do Tygrysów Europy. Wysoki wzrost gospodarczy pozostał jednak tylko we wspomnieniach. Dziś 3-milionowy kraj nad Niemnem boryka się z kryzysem.

- Chodzi o budowanie w Polsce mentalności proinnowacyjnej - mówił Prof. Jan Burniewicz z Uniwersytetu Gdańskiego podczas wrześniowej, 9. Międzynarodowej Konferencji Naukowej Euro-Trans 2009. - Niestety u nas wciąż pokutuje konserwatyzm w myśleniu, także wśród naukowców. Dziś na świecie od 40-60 proc. środków przeznaczonych na badania i rozwój przeznacza się na innowacyjność w biznesie. U nas nieporównywalnie mniej.

Walka z kryzysem nie idzie w dobrą stronę. Jego echa będą występować w przyszłości - mówił w Szczecinie podczas wrześniowego Śniadania Biznesowego BZ WBK prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, a obecnie partner w Ernst&Young.

Łatwiejszy dostęp do kontrahentów, badań i informacji ma zapewnić swoim członkom rodzący się w Szczecinie klaster spożywczy.

Łatwiejszy dostęp do kontrahentów, badań i informacji ma zapewnić swoim członkom rodzący się w Szczecinie klaster spożywczy.

Zakład montażowy fińskiej firmy Cargotec powstaje w Stargardzie Szczecińskim. We wrześniu szefowie firmy wmurowali w jego fundamenty kamień węgielny.

W połowie sierpnia Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg kupił za 10 mln zł od Polskiej Żeglugi Bałtyckiej 11-hektarowy teren wraz z zabudowaniami w kołobrzeskim porcie.

Biomateriały, medycyna molekularna i biotechnologia - trzy nowoczesne obszary zainteresowań nauki i innowacyjnego przemysłu były tematem dwudniowego polsko-niemieckiego forum nauk o życiu „Polish-German Life Science Forum”, które odbyło się w końcu września w szczecińskim hotelu Radisson SAS.

- Szczególnie cieszę się z faktu, że Forum stworzyło okazję do wymiany myśli i poglądów pomiędzy menedżerami polskich jednostek służby zdrowia. - podsumowuje prof. Edward Urbańczyk, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego i pomysłodawca I Bałtyckiego Forum Zdrowia. To ważne, gdyżślone szpitale, ma już swoje rozwiązania w innych jednostkach.


Ponad 70 wystawców wzięło udział w październikowych, 14. Zachodniopomorskich Targach Nieruchomości i Inwestycji.

- Ułatwiamy kontakt studentów, absolwentów zachodniopomorskich uczelni, doktorantów i pracowników naukowych z potencjalnymi inwestorami – wyjaśnia Rafał Ślusarczyk, kierownik programu wsparcia przedsiębiorczości akademickiej Innostart, prowadzonego przez Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT.


W ostatnio opublikowanym sondażu w Newsweeku, ponad 42 proc. pracujących Polaków niefrasobliwie przyznaje się, że nie myśli o zabezpieczeniu się na starość, blisko 20 proc. liczy na wsparcie Państwa, a tylko 1/3 próbuje oszczędzać. Polacy nie chcą dłużej pracować – blisko 60 proc. nie zgadza się na podwyższenie wieku emerytalnego, za to chętnie pracowaliby krócej – to około 30 proc. sondowanych. Przyszli emeryci zdecydowanie odrzucają też pomysł zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. To głównie kobiety niczym niepodległości bronią przywileju przechodzenia na emeryturę pięć lat przed mężczyznami – chyba nie do końca rozumiejąc jak bardzo jest to dla nich niekorzystne.


Jak zapowiedziałem wcześniej, tak zrobię. Wracam do polityki. Do wielkiej polityki. Do komentowania wielkiej polityki, jako Wasz wybitny analityk polityczny. „Wasz”, ale nie tylko – jak się zaraz okaże. Rzucam więc nasz mały szczeciński grajdołek; tu nie ma przestrzeni i oddechu. Ciasna perspektywa i prognozy. A tam Warszawa – stolica Mazowsza i okolic. Polska „C”!. Przedmurze Europy. Moje kwalifikacje są wielkie. To przecież Ja i nikt inny wcześniej, powiedziałem na łamach Świata Biznesu o sojuszu kryptokomunistów z neokomunistami. I proszę – sojusz jaki jest każdy widzi gołym okiem. Teraz przewiduję, że Tadeusz Rydzyk, jak już został doktorem (na chwałę swojego Uniwersytetu), może ubiegać się o dalsze zaszczyty w zaświatach, za powiedzmy parę lat. Już jego rodzina się o to starać będzie.

Niektórzy twierdzą, że pewne jest,… że nic nie jest pewne… Prognozowanie było, jest i będzie rzemiosłem i sztuką, zwłaszcza w erze zawirowań…Niedawno ukazała się niezwykła książka autorstwa G. Friedmana: „Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek”. W Polsce też pojawiają się rozmaite raporty, choćby opracowania Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus”. Mamy opracowaną przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego „Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do roku 2020”, jest tzw. raport Michała Boniego – „Polska 2030 Wyzwania rozwojowe”. W Szczecinie pracujemy nad aktualizacją strategii rozwoju w perspektywie roku 2025, jest też floating garden 2050.
Rozmowa z Tadeuszem Dudojciem, właścicielem firmy Euro-Centrum-Tadeusz, zachodniopomorskiego dealera Volkswagena i Skody oraz partnera serwisowego Audi


Na półkach księgarskich pojawił się interesujący wybór bardziej lub mniej znanych cytatów i aforyzmów poświeconych ekonomii i zarządzaniu. Jest to swoisty zbiór mądrości o świecie gospodarki, zarówno tych sprzed wieków, jak i tych współczesnych.

Swój ostatni sezon z początkiem października rozpoczęła szczecińska Opera na Zamku. Spokojnie jednak - jedyny w mieście muzyczny teatr nie zamierza zamknąć swoich podwoi na zawsze, a tylko czasowo zmienić siedzibę. Dotychczasowa, w Zamku Książąt Pomorskich, wymaga generalnej przebudowy. Wedle planów, do końca 2009 roku rozstrzygnięty ma zostać konkurs architektoniczny na projekt nowych wnętrz, same prace remontowe zaś potrwają minimum dwa lata.

Sto lat historii i ogromny skok technologiczny, z którego rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę. Prezentowana właśnie w szczecińskim Zamku wystawa „Wiek XX w filmie i fonografii" dobitnie unaocznia, jak olbrzymi jest potencjał specjalistów zajmujących się rejestracją obrazu i dźwięku, skoro zaledwie jeden wiek wystarczył im, by woskowe wałki fonografu zamienić na i-poda.

-Polacy powinni gotować tylko polskie potrawy, Turcy - tureckie, a Włosi wyłącznie włoskie - tak uważa Tino Cangi, nowy szef kuchni szczecińskiej restauracji „Valentino". Zresztą, o swoim pobycie w Polsce mówi: - Mam tu swoją misję, by nauczyć was, jak smakuje prawdziwa kuchnia italiano. Bo wiele restauracji serwuje jej imitację. Chcę też, byście się nauczyli poprawnie wypowiadać nazwy naszych dań.


- Kazanie powinno być krótkie jak spódniczka minipouczał ks. Robert Masalski. Żelazną zasadę jednak złamał i materiał, który skroił wyszedł za kolanko. Chwilęźniej dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego poświęcił nowe centrum handlowe Inter Cars w Szczecinie. Na spotkanie wpadli także władza i … gangsterzy.

Solidne, polskie dania proponuje na jesienne i zimowe obiady i kolacje restauracja szczecińskiego hotelu Novotel.

Peter Erofejeff, Fin rosyjskiego pochodzenia wygrał najważniejszy w Polsce turniej golfowy dla zawodowców. Dwunasta edycja turnieju pod nazwą Floating Garden Szczecin Open Presented by Lexus odbywał się na polu golfowym w Binowie w drugi weekend października.


Tenisowy turniej Pekao Szczecin Open na dobre wpisał się do kalendarza imprez sportowych. Jest nie tylko jednym z najważniejszych wydarzeń w Szczecinie, ale też najstarszym i najbardziej prestiżowym turniejem tenisowym w Polsce. Siedemnastej edycji nie zepsuł brak głośnych nazwisk, w tym awizowanej wcześniej gwiazdy Igora Adriejewa. Rosjanin nie dojechał do Szczecina z powodu kontuzji, ale z powodzeniem na kortach przy al. Wojska Polskiego zastąpił go jego rodak Jewgienij Korolew.


Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3439604