strona główna
  Znamy laureatów Pereł Biznesu 2020

Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu. Nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego przyznane zostały w dwóch kategoriach – Osobowość Biznesu 2020 i Wydarzenie Gospodarcze 2020. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy 7 września podczas gali w hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Poznaj laureatów>>

AKTUALNE WYDANIE
PARTNERZY
PATRONATY
PREZENTACJE
Świat Biznesu nr 1-2/2010

  HOME    Świat Biznesu nr 1-2/2010    


Świat Biznesu rozmawia z Wu Tianyu, prezesem frmy De Tian

Tym razem dyskutowaliśmy na temat kondycji naszych uczelni. O tym, czy wiedza może być biznesem, rozmawiali: prof. dr hab. Włodzimierz Kiernożycki, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, dr hab. Wojciech Olejniczak, prof. ZUT, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie oraz prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. Redakcję reprezentowali Włodzimierz Abkowicz i Magdalena Szczepkowska.


Trzydzieści lat temu rozpoczęła działalność firma rodzinna Kazimierza i Ireny Mojsiuk, kiedy to został otwarty ich własny Zakład Blacharstwa Samochodowego w Koszalinie.

„Świat Biznesu” rozmawia z Władysławem Husejką, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego.

19 listopada w hotelu Radisson w Szczecinie na Forum Amber 2009, zgromadzili się inwestorzy poszukujący ciekawych możliwości pomnożenia pieniędzy oraz autorzy innowacyjnych projektów biznesowych.

16 grudnia szczecińska firma informatyczna IAI SA zadebiutowała na giełdzie New Connect.

Doroczne nagrody przyznał menedżerom, firmom i przedsiębiorcom Business Club Szczecin.

Pytanie kluczowe panelu dyskusyjnego, który odbył się w ramach listopadowych 40 Szczecińskich Dni Techniki brzmiało: Czy możliwe jest tworzenie konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki bez młodej kadry inżynierskiej? Czyli innymi słowy jak zatrzymać lub ograniczyć jej migrację z regionu.

14 grudnia podpisano umowę, na podstawie której słupski Urząd Morski otrzyma za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w wysokości 74,8 mln zł na odbudowę  3-kilometrowego odcinka kołobrzeskiej plaży.

Produkcja energii z biomasy powinna stać się wizytówką województwa zachodniopomorskiego. Taką wizję roztacza Urząd Marszałkowski, organizator grudniowej konferencji poświęconej temu zagadnieniu.

Piętnastoosobowa delegacja z udziałem wicemarszałka zachodniopomorskiego Witolda Jabłońskiego, rektorów zachodniopomorskich wyższych uczelni, radnych Sejmiku Wojewódzkiego oraz przedsiębiorców w listopadzie przebywała w chińskiej prowincji Guangdong.

Kilkudziesięciu fachowców z zakresu rachunkowości znajdzie pracę w Centrum Usług Wspólnych, które w kwietniu przyszłego roku uruchomi w Szczecinie firma Coloplast. Centrum zajmie się obsługą finansowo-księgową spółek wchodzących w skład tej duńskiej grupy.
Tegoroczna świąteczna telewizja dostarczyła mi zaskakującej inspiracji do tego felietonu. I nie była to żadna „Opowieść wigilijna” z dyżurnego repertuaru polskiej telewizji , lecz film o Leszku Balcerowiczu „Gra o wszystko”.

Uwaga, to jest niebezpieczny felieton. Po jego opublikowaniu, w najlepszym przypadku, skują mi mordę. Oferowałem się ostatnio do Parlamentu Europejskiego, i nawet jako Minister Rolnictwa, ale nic z tego nie wyszło. Myślę, że doradztwo polityczne dla mediów to jest to i podobno, mimo wspomnianego ryzyka, można wziąć za nie niezłą kasę.

Nie wierzę ekonomicznym fundamentalistom, ortodoksom, dogmatykom, doktrynerom… Od dawna nie mam zaufania do tych, którzy nie mają wątpliwości, twierdzą, że wiedzą wszystko najlepiej, że mają monopol na mądrość, nie muszą słuchać innych… Programowo nie mam więc zaufania ani do skrajnych liberałów, ani – tym bardziej – do radykalnych etatystów… Najbliżej mi do tzw. post-/neokeynesistów… Rynek jest dobrym sługą, ale złym panem… Tyle rynku, ile możliwe, tyle państwa, ile konieczne. Silne państwo ograniczone…

„Świat Biznesu” rozmawia z Jackiem Drożdżalem, kierownikiem Działu Transferu Technologii w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie i jednocześnie Prezesem Zarządu Zachodniopomorskiego Klastra Chemicznego Zielona Chemia.

Główna torreadorka językowej corridy, znakomita językoznawczyni prof. Ewa Kołodziejek, jakiś czas temu wspólnie z dr Marią Kabatą i Rafałem Sidorowiczem, pracownikami naukowymi Uniwersytetu Szczecińskiego, otworzyła Internetową Poradnię Językową US.

Wystarczy zrobić jeden krok, by z jesieni wkroczyć do zimy. Można też zrobić krok w tył i przenieść się do lata. Ot, takie czary mary. I to gdzie, w centrum Szczecina! A będzie jeszcze ciekawiej. W wakacje ma nas oczarować przepiękny ogród...

Tuż przed Nowym Rokiem, podczas uroczystej gali w Operze na Zamku zostały ogłoszone wyniki 56. Plebiscytu Sportowego „Kuriera Szczecińskiego" na najlepszych zawodników i trenerów województwa zachodniopomorskiego w 2009 roku.

Wydawca
ABKOWICZ PRESS

ul.Cukrowa 45-5,
71-004 Szczecin,

Adres redakcji
Świat Biznesu
al. Piastów 48/515
70-311 Szczecin
tel.+48 601 335 804
redakcja@swiatbiznesu.com

Redaktor naczelny
Włodzimierz Abkowicz

Zespół redakcyjny
Michał Abkowicz
Paweł Stężała
Magdalena Szczepkowska

Stali felietoniści
Jacek Batóg
Stanisław Flejterski
Dariusz Zarzecki

Współpraca
Krzysztof Jach
Elżbieta Kubowska
Mieczysław Manik
Ewa Podgajna

Skład kolumn
Monika Gerlicka
tel. 603 557 311
monika@vemo.pl

Reklamy i ogłoszenia
tel. +48 601 335 804
reklama@swiatbiznesu.com

Druk
Rex-Druk
ul.Dębogórska 34
71-717 Szczecin
tel. 91 428 11 11

Redakcja nie zwraca materiałów
niezamówionych oraz zastrzega sobie
prawo opracowania redakcyjnego
tekstów przyjętych do druku.

Redakcja nie odpowiada za
merytoryczna treść reklam, ogłoszeń
i tekstów sponsorowanych.

Świat Biznesu w Internecie: www.swiatbiznesu.com
| Strona Główna |  Kontakt | 
 
CMS System, Powered by

Liczba odwiedzin: 3439714